Gündem

Evlat nöbetinde annesini görünce dayanamadı, örgütten kaçtı

UHA HABER / Diyarbakır’daki annelerin evlat nöbeti ses getirdi, eylemin 99. gününde Cafer Ceylan, bölücü örgütün elinden kurtarılarak ailesine kavuştu. Ceylan’ın, kaçma kararında annesini evlat nöbetindeki eylemde görmesinin etkili olduğu ortaya çıktı.

O çocuktu daha. Bir lokma ekmek için ağlayabilecek bir çocuktu. Onun ne davası olacak dava yok ki ortada. Yani evimizi yaktılar onlar da yansın. Onu istiyorum.”

Bu yakarış terör örgütü tarafından daha 15 yaşındayken kandırılarak kaçırılan oğlu içindi. Hatice Ceylan, çığlığının duyulması için 8 Ekim’de katıldı eyleme. Diyarbakır Anneleri ile birlikte çocuklarının eve dönmesi için HDP il başkanlığı önünden sesini duyurmaya çalıştı.

Annesini görünce kaçmaya karar verdi

Onun çığlığını terör örgütünün elindeki oğlu Cafer Ceylan duydu. HDP İl binası önünde kendisini bekleyen annesini televizyon ve sosyal medyadan gördü. Örgütten kaçmak için yollar aramaya başladı.

Kaçmak için emniyetten yardım istedi

İlk girişimi geçen aydı. Ancak kaçış denemesi başarıya ulaşamadı. Kararlıydı pes etmedi. Bu kez Türk güvenlik güçlerine sığınmak için 155’i aradı. Terör örgütünün elinden kurtulmak istediğini anlattı.

Cafer Ceylan terörün pençesinden kurtarıldı

O günden sonra titiz bir istihbarat çalışması yürütüldü. Cafer’in annesine sağ salim kavuşması için her türlü önlem alındı. Sonunda genç, başka bir örgüt mensubuyla birlikte kaçıp sınır hattında Jandarmaya teslim olmayı başardı.

Aileye müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirildi. Aileye de müjdeyi telefonda Erdoğan verdi.

Annesinin feryadına dayanamayan Cafer Ceylan işte terörün pençesinden böyle kurtarıldı. Eylemin 99. gününde annesiyle buluştu.

Örgüt içinde birçok gencin de Cafer gibi kaçmak için fırsat kolladığı öğrenildi.

[UHA Haber Ajansı, 12 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir