Gündem

EuroNews Özel Haber: IŞİD’in Avrupalı Çocukları -4-

UHA HABER / Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) Suriye’deki son kalesi Rakka’nın düşüşünün ardından terör grubuyla bağlantılı kabul edilen binlerce aile buradaki tecrit kamplarına yerleştirildi. Bu aileler arasında Avrupa Birliği vatandaşı yüzlerce kişi bulunuyor ve bu kişilerin vatandaşı olduğu Avrupa ülkeleri güvenlik endişesi nedeniyle geri dönmelerine izin vermiyor.

Euronews bugüne kadar bilinen en acımasız terör gruplarından IŞİD’in kurbanları ve onların varisleri ile ilgili özel bir dosya hazırladı.

Euronews muhabiri Anelise Borges bu tecrit kamplarına girerek çocuklarla, aileleriyle, onların Avrupa’daki yakınlarıyla ve bölgedeki Kürt yetkililerle görüştü.

En güçlü dönemlerinde IŞİD’in terör faaliyetleri sözde halifeliğin sınırlarının ötesine taşmıştı. Fakat çok az yer Rojava’nın yaşadığı korku ve tehdidi hissetmiştir. Suriye’nin bu bölümü uzun süre IŞİD’in kontrolü altında kaldı, şimdiyse adalet istiyorlar.

Bölgesel Kürt Yönetimi Dışilişkiler Eş Başkanı Abdülkerim Omar uluslararası mahkemelerin Rojava’da kurulması gerektiğini belirtiyor. Omar “Bu mahkemeler neden mi burada kuzeydoğu Suriye’de kurulmalı? Çünkü IŞİD savaşçılarının vahşeti burada yaşandı. Deliller, kanıtlar, görgü tanıkları hepsi burada.” diyor.

10 bin tutuklu IŞİD şüphelisinin 2 bini yabancı

Kürt yetkililer şu anda 10 bin civarında IŞİD şüphelisini tutuyor. Bunlardan 2 bini yabancı. Fakat bir çok devlet, 2012 yılında Suriye rejiminden kopan ve yarı özerk bir yapıda olan bölgenin bu kişileri etkin bir şekilde yargılayabileceğinden şüphe duyuyor.

Fransa ve Belçika gibi bazı ülkelerin üçüncü ülkelerle kendi vatandaşlarını yargılama konusunda pazarlık yaptığı haberleri medyada yer aldı.

Fransız avukat Nabil Boudi ise bu haberlere tepki gösterdi : ” Bu tam bir fiyaskoydu, tam bir enkaz

Boudi, Suriye ve Irak’ta IŞİD’le irtibatı olduğundan şüphelenilen Avrupa vatandaşlarının avukatlığını yapıyor.

Boudi’nin Fransa’nın isteğiyle Irak’ın başkenti Bağdat’ta adil olmayan bir şekilde yargılandığını belirttiği Vianney Ouraghi’nin de dahil olduğu 11 Fransız vatandaşı bulunuyor.

Boudi sorunu şu sözlerle dile getiriyor: “Eğer mahkumların Suriye’den Irak’a transferinde Fransa’nın rolü belgelendirilebilirse, Fransa uluslararası ve Avrupa mahkemelerinde kınanır. Çünkü Fransa idam cezasına karşı imzalanan uluslararası konvansiyonun imzacılarından biri. Yani Fransa’nın kendi vatandaşlarını insanların işkence gördüğü ve idam cezasına çarptırılabildiği bir ülkeye transfer etme hakkı bulunmuyor.”

Kuzeydoğu Suriye’de haberler de hızlı yayılıyor. Buradaki Fransız ve Belçikalı kadınlar haberleri duyduklarını sıradakinin kendilerinin olmasından kortuklarını belirtiyor.

Bazıları da şimdi ayrıldıkları için pişman oldukları ülkelerinin kendilerini kabul etmemesinden ve hayatlarının sonuna kadar bu kampta kalmaktan korkuyor.

HABER : Gizem SADE / UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir