Avrupa

Eski Belçika Kralı DNA testi yaptıracak

Belçika’da kraliyet ailesine yönelik yıllardır yaşanan tartışmalarda büyük bir dönüm noktası yaşandı.

Başkent Brüksel’de bir mahkeme eski Belçika Kralı II. Albert’in kızı olduğunu kanıtlamaya çalışan Delphine Boel’in açtığı davada II. Albert’in 3 ay içinde DNA testi yaptırmasına hükmetti. Amaç, DNA testi ile birlikte eski kralın Delphine Boel’in gerçek babası olup olmadığını ortaya koymak.

Mahkeme ayrıca Delphine Boel’in Jacques Boel’in “Yasal kızı” olmadığına hükmetti. Jacques Boel’in yanında uzun yıllar yaşayan Delphine Boel’e yapılan DNA testleri bu kişinin Delphine’in biyolojik babası olmadığını ortaya koymuştu. 50 yaşındaki sanatçı Delphine Boel II. Albert’in biyolojik babası olduğunu 2013 yılından bu yana kanıtlamaya çalışıyor.

II. Albert DNA testlerini reddedebilir

84 yaşındaki II. Albert’in avukatı müvekkilinin “Baba” tanımının kabul etmeyeceğini ifade etti.

Bu durum eski kralın DNA testlerini yaptırmayı reddedebileceği anlamına geliyor. Delphine Boel’in avukatı Marc Uyttendaele ise II. Albert’in DNA testlerini yaptırmak istememesinin davada haklı olduklarını göstereceğini ifade etti.

Delphine Boel’in II. Albert’in gerçek kızı olduğunun ortaya çıkması kendisine taht yolunu açmayacak. Fakat II. Albert’in mirasında hak sahibi olacak.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir