Dünya

Ermeni Liderden Hükümete Uyarı

türk bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Ermenistan’da başbakanlığı meclis tarafından onaylanmayan muhalefet lideri Nikol Paşinyan, ‘‘Eğer hükümet protestoları durdurmak için başkente orduyu yollarsa, tüm askerler gelip bize katılacaktır’’ dedi. Paşinyan, ülkedeki siyasi krizin güç kullanarak çözülemeyeceğini söyledi.

Aslan AilemPaşinyan’ın başbakanlığına mecliste onay çıkmamasının ardından destekçileri başkent Erivan’ı havaalanına, çok sayıda metro istasyonuna ve bakanlıklara bağlayan ana yolu kapattı.

Paşinyan yaklaşık 3 bin destekçisiyle sabah saatlerinde Erivan’ın merkezine yürüdü. Muhalefet lideri başbakanlığına onay gelmemesinin ardından genel grev çağrısı yapmıştı.

300 gösterici arabalarıyla yolu kapatınca Erivan yolcuları bavullarıyla uzun mesafeleri yürümek zorunda kaldılar.

Paşinyan destekçilerine barış içinde gösterilere devam etmeleri çağrısı yaptı. Gösteriler sırasında şimdilik şiddet olayları yaşanmadı.

Başbakan Serj Sarkisyan, Paşinyan liderliğindeki protesto gösterileri nedeniyle geçen hafta istifa etmişti. 10 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Sarkisyan, görev süresinin dolmasıyla görevinden ayrılmış, ancak Nisan ayında bu kez başbakan koltuğuna oturmuştu.

İktidar partisinin çoğunlukta olduğu meclis, gelecek Salı günü yeni bir oturumla ülkenin yeni başbakanını belirlemeye çalışacak.

Paşinyan iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin başbakanlığını onaylamayarak ölümcül bir hata yaptığını iddia etti.

Sivil itaatsizlik eylemleri ülkenin farklı bölgelerine de sıçradı. Ermenistan’ın ikinci büyük kenti Gyumri’de göstericiler belediye başkanının ofisini işgal etti.

ERİVAN, VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir