Gündem

Erken Seçimler

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, “Erken seçime gidiliyor. İki gün içinde Türkiye’nin siyasi gündemi tamamen değişti. Artık seçim tarihi netleştiğine göre, bir erken seçimin olup olmayacağına yönelik tartışmalar da bitmiş oldu” dedi.

İlgili resim

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmede bulunan Nebi Miş, Süreçin, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısında erken seçim çağrısı yapmasıyla başladığını ifade etti.

Nebi Miş, Bahçeli’nin, sadece çağrı yapmakla kalmadığını, hem seçimlerin ne zaman yapılacağı ile ilgili kesin bir tarih vererek 26 Ağustos’u işaret ettiğini hem de erken seçime niçin gidilmesi gerektiğini “milli mecburiyet” gerekçesiyle açıkladığını söyledi.

Bahçeli’ye göre, daha seçimlere 18 ay 17 gün olmasına rağmen; “kaosa gel gel yapan mihrakların faaliyetleri hızlanmıştır. Bölgesel tehlikeler kaotik bir yapıya bürünmüştür. Millî güvenliğe yönelik saldırı planları devrededir. Türkiye’ye yönelik siyasi ve ekonomik operasyonlar günbegün ivme kazanmaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında, Türkiye’nin 3 Kasım 2019 seçimlerine kadar istikrar ve denge hâlinde ulaşması zor görünmektedir”.

Bahçeli’nin erken seçime yönelik açıklamalarının hemen ardından partiler erken seçime yönelik duruşlarını açıkladıklarını hatırlatan Nebi Miş, AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP lideri ile yapılacak görüşmenin ardından kendi partisinin kararını açıklayacağını duyurduğunu belirtti.

Nebi Miş, CHP’lilerin erken seçime hazır olduklarını söylerken, HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin ise seçimin erkene alınmasının kendi partileri açısından bir problem olmayacağını belirttiklerini hatırlattı.

Son dönemde erken seçimin konuşulmaması gerektiğine yönelik her iki liderin de birden çok açıklama yaptıklarını söyleyen Nebbi Miş, “Bugünden geriye bakınca, bu açıklamaların seçimlerin erkene alınmamasına yönelik mi olduğu, yoksa seçimler erkene alınacak olsa bile bunun kamuoyunda tartışılmasının olumsuz sonuçları olacağı için konuşulmaması mı gerektiği bir süre daha tartışılır” dedi.

Diğer taraftan iki parti arasında bir mutabakata dayanarak mı Bahçeli’nin açıklama yaptığı, yoksa açıklamadan sonra iki partinin erken seçim konusunda uzlaştığı mı meselesi de bir süre gündem olur.

Nebi Miş, “Ama 15 Temmuz sonrasında iki parti arasında önce belli konulardaki iş birliği, ardından Cumhur İttifakı olarak adlandırılan bir birlikteliğin ortaya çıktığı düşünüldüğünde, her iki partinin ittifakın dinamiğine ve işleyişine etki edecek önemli bir açıklamayı, birbirinden habersiz duyurması sürecin ruhuna aykırı olacağını da göz önünde bulundurmak gerek. Ya da daha açık bir ifade ile AK Parti’nin kabul etmeyeceği bir erken seçim çağrısının MHP tarafından yapılması düşünülemezdi” diye ifade etti.

Sonucun tam da beklendiği gibi geliştiğini hatırlatan Nebi Miş, Bahçeli ve Erdoğan’ın görüşmesinin ardından, erken seçim tarihinin belli olduğunu belirtti.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Erdoğan’ın, Bahçeli’nin önerisine, “Türkiye’nin gündemindeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor” açıklamasıyla olumlu yaklaştıklarını belirttiğini açıkladı.

24 Haziran 2018’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri birlikte yapılacağının altını çizen Nebi Miş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da seçimlerin erkene alınmasının gerekçesini, “yeni yönetim sistemine geçişin aciliyet kazanması” olarak açıkladığını ifade etti.

MHP’nin erken seçim tarihi önerisinin, iki liderin görüşmesinin ardından daha da erkene alınmış olduğunu belirten Nebi Miş, “Erken seçimin kısa bir süre içinde yapılacak olması kuşkusuz, belirsizliğin bir an önce giderilmesi ve devletin özellikle bürokratik anlamda işleyişinin aksamaması ile ilgili olduğu anlaşılıyor. Yani ülkenin bir an önce seçim atmosferinden çıkarılması amaçlanmış” dedi.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Seçim hazırlıkları için siyasi partiler ve Yüksek Seçim Kurulu’nun, cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine ilişkin uyum yasalarının geçirilmesi için ise Meclisin yoğun bir çalışma temposuna gireceğini açıkladı.

Nebi Miş, Türkiye’nin demokratik sisteme geçmesinden bu yana birçok erken seçim yaptığını belirterek, bu erken seçimin de problemsiz gerçekleştireceğini ve ‘Hayırlı olması’ temennisinde bulundu.

 HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir