Gündem

Erken Seçim ve Muhalefetin Çaresizliği

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Veysel Kurt, erken seçim kararının kendisinin değil ama tarihinin sürpriz olduğunu söyledi.

Veysel KurtVeysel Kurt,’Erken Seçim ve Muhalefetin Çaresizliği‘ konusunda kaleme aldığı makalesini (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Veysel Kurt, “Devlet Bahçeli seçimlerin 26 Ağustos’ta yapılmasına yönelik çağrısından sonra genel kanının seçimlerin erkene alınacağı ve fakat Ağustos ayından sonra yapılacağı şeklindeydi. Uyum yasalarının çıkarılması için gerekli zaman dilimi ve yaz aylarında seçim yapılmaması düşüncesi bu beklentinin temel sebebi idi” dedi.

Veysel Kurt,  Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıkladığını hatırlatarak, “Bu tarihin belirlenmesinde en önemli etkenin “madem erken yapacağız, mümkün olan en kısa sürede yapalım” düşüncesi olduğu kanısındayım” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumu gayet net bir şekilde ifade ettiğini belirten Veysel Kurt, Türkiye için kabul edilen siyasal sistemin bir an önce işlerlik kazandırılması gerektiğini açıkladı.

Veysel Kurt,  “Bir başka deyişle sürenin uzaması belirsizliğin uzaması anlamına gelecekti. Bunun da iki temel sıkıntısından söz etmek mümkün: Birincisi seçimlere giderken uluslararası düzeyde gelen finansal atakların sıklaşması; ikincisi de muhalefetin sokağı hareketlendirerek bunun üzerinden siyaset yapma stratejisi güdeceğine dair işaretler” olduğunu söyledi.

“Seçim beklentisi oluştuğu andan itibaren seçim sürecinin uzaması hem ekonomik hem de siyasal düzeyde ülkenin belirsiz bir sürece girmesi anlamına gelecekti” diye hatırlatan Veysel Kurt,  “Dolayısıyla seçimler ya zamanında yani 3 Kasım 2019’da yapılacak ya da oluşan seçim beklentisi hızlıca karşılanacak ve siyasal istikrar sermayesi, ekonomik ve sosyal çıktılara dönüştürülecekti. Doğal olarak ikinci seçenek tercih edildi” dedi.

AK PARTİ MHP ile ilgili görsel sonucu

Veysel Kurt,  Erken seçim kararının iktidar partisi ve ittifak halinde olduğu MHP’nin görüşleri çerçevesinde şekillendiğinin açık olduğuna dikkat çekerek, Ancak CHP’nin de meydan okurcasına defalarca erken seçim çağrısı yaptığının bilindiğini ve Daha da önemlisinin 16 Nisan referandumunun hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasal kampanyasını başlattığını söylemenin de mümkün olduğunu kaydetti.

 

ADALET YÜRÜYÜŞÜ ile ilgili görsel sonucu“Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirdiği yürüyüş, Çanakkale’de yaptığı kurultay bu kampanyanın en önemli parçalarıydı” diye hatırlatan Veysel Kurt, ” İlkeler platformu gibi söylemler etrafında da geniş bir koalisyon oluşturma çabası da vardı. Fakat bu süreci siyasal bir çıktıya dönüştüremedi. Ne CHP’nin etrafında anlamlı bir koalisyon oluştu ne de bir aday ortaya çıktı. Dolayısıyla muhalefetin hazırlıksız yakalanmış olması seçim tarihinden dolayı değil, çaresizliğinden” dedi.

Veysel Kurt, “Seçimler 2019’un başında ya da normal tarihinde yapılmış olsa bile CHP için aday belirleme noktasında bir şey değişmeyecekti. Yalnızca sokakları hareketlendirmek için daha fazla süreye sahip olabileceklerdi, o kadar” şeklinde yorumladı.

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Veysel Kurt, CHP’nin gerçeklerden kopuk ve kendi toplumuyla, toplumsal değerleriyle barışık olmayınca bu tarz yapay bir siyasetle sonuca ulaşmaya çalıştığını, Dolayısıyla hiç beklenmeyen noktalara savrulmasının da, seçimlere hazırlıksız yakalanmasının da gayet doğal bir hale geldiğini belirtti.

Veysel Kurt, makalesinin son bölümünde,”Vakitleri kalmadı ama CHP yönetimi ve tabanı bir şey sorgulayacaksa öncelikle bu durumu sorgulamalı” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir