Gündem

Erdoğan’ın Washington Ziyareti Türkiye Karşıtı Kampanyayı Kıracak

UHA HABER / SETA Washington D.C. Koordinatörü Kadir ÜSTÜN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım Washington ziyaretinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir dönemin sinyali olduğunu açıkladı.

Kadir ÜSTÜN, son yıllarda birçok problem alanıyla dolu hale gelen ve sürekli yeni krizlere maruz kalan ilişkinin rayına oturması için her iki ülkenin liderlerinin kritik bir adım attığının altını çizerek, “Barış Pınarı Harekatı’yla (BPH) birlikte Amerikan kamuoyunda eşi görülmemiş bir Türkiye kampanyası başlatıldığı bir ortamda bütün kriz noktalarının masaya yatırılması başlı başına önem taşıyor. Ziyaretle birlikte iki ülke liderleri bütün sorunlara rağmen ittifak ilişkilerini devam ettirme konusunda kararlılıklarını Amerikan kamuoyunda tekrar vurgulama şansı buldular” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk-Amerikan ilişkilerindeki PKK/PYD, FETÖ ve S-400 gibi sorunların en önemli ortak özelliği her bir meselenin Türkiye açısından ulusal güvenlikle doğrudan ilgili olması” diyen ÜSTÜN, 2014 sonbaharından beri ABD’nin DEAŞ’la mücadele adına PYD’ye yaptığı siyasi ve YPG’ye yaptığı askeri yatırımın PKK’nın kapasite geliştirerek Suriye’de bir devletçik oluşturmasının ve dolayısıyla Türkiye’nin ulusal güvenliğini doğrudan tehdit etmesi anlamına geldiğini söyledi.

Kadir ÜSTÜN, “FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi de devletin bütün kurumlarını felç ederek adeta kendisiyle mücadele etmesi sonucunu doğuran bir travmanın temsilcisi. S-400 meselesi de Suriye iç savaşının ortaya çıkardığı hava savunma sistemi eksikliğinin giderilmesine yönelik atılan yine ulusal güvenlikle ilgili son derece ciddi bir konu. Türkiye’nin doğrudan ulusal güvenliğini ilgilendiren bu üç konunun da ABD’yle ilişkilerde derin krizler hale gelmesi diyalog ve müzakerenin daha da artırılmasını elzem kılıyor” ifadesini kullandı.

Kadir ÜSTÜN, DEAŞ’la mücadelenin doğrudan ABD’nin ulusal güvenliğini ilgilendirdiği tezini ileri sürenler olsa da bu tehdidin Amerika Kıtası’ndan binlerce mil ötede olmasının sorunu “yönetilebilir” bir mesele kıldığını, FETÖ meselesinin ise ABD’nin hukuk sistemini ilgilendiren ve daha çok siyasi düzlemde ele alınan bir konu olduğunu gördükleri söyledi.
S-400 de Rusya’yla büyük güç mücadelesi çerçevesinde ele alınıyor” diyen ÜSTÜN, “Türkiye için ulusal güvenlik meselesi olan krizlerin ABD için siyasi ve stratejik meseleler olması iki ülkenin sorunlara yaklaşımında asimetrik bir farklılaşma oluşmasına neden oluyor” dedi.

Kadir ÜSTÜN, Barıoş Pınarı Hareketi’ye (BPH) oluşan Türkiye karşıtı gündem bu sorunların hepsini içeren adeta bir siyasi fırtına havasına büründüğünü hatırlatarak, “S-400 konusunda Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması zaten Kongrenin gündemindeydi ve Trump’ın bu konuda bir anlaşmaya varmak için daha fazla zaman istemesiyle ertelenmiş bir kriz alanıydı” değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan iç siyaseti ve Trump karşıtlığının da malzemesi haline gelen BPH’ye karşı –FETÖ de dahil– Türkiye karşıtı lobilerin içinde bulunduğu yoğun bir kampanya başlatıldığına dikkat çeken ÜSTÜN,  bu durumun Türkiye’nin ulusal güvenlik meselelerinin kamuoyunda son derece yüzeysel biçimde yargıya varılan konular haline gelmesi sonucunu doğurduğunu hatırlattı.

Kadir ÜSTÜN, “Trump’ın ABD istediği için DEAŞ’a karşı canlarını feda eden “Kürtleri” Türkiye’nin “katliamı” ihtimaline rağmen kaderlerine terk ettiği tezi kamuoyunun ana dogması haline geldi. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beyaz Sarayda Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını ve sorunun PKK/YPG’den kaynaklandığını bir kez daha ifade edebilmesi önemliydi” dedi.

Trump’ın Oval Ofis’e yabancı liderlerle yapılan Beyaz Saray görüşmelerinde pek de adet olmayan bir şekilde beş senatörü davet etmesi Erdoğan’ın Türkiye’ye karşı yaptırım uygulama konusunda kritik rolü olan siyasetçilerle birebir yüzleşmesini sağladığına da değinen ÜSTÜN, “Sadece Trump’la görüşüp dönmek yerine Cumhuriyetçi senatörlerle açık bir biçimde S-400 ve PKK meselelerinin ele alınması son derece önemli oldu” şeklinde değerlendirdi

Kadir ÜSTÜN, bunun senatörlerin Trump’a oldukça yakın ve hem başkanın tavrını etkileyebilen hem de Senato Cumhuriyetçilerinin tavırlarına yön verebilecek isimler olmaları hasebiyle Türkiye’nin tezlerini dinlemelerinin kritik önemi haiz olduğunu ifade etti.

“Elbette bu siyasetçiler konuya Rusya’ya zemin kaybetmek ve NATO ittifakı açısından bakmakla birlikte kendi iç siyasi gündemleri tavırlarındaki en önemli belirleyici olacak” diyen ÜSTÜN,  “2016 seçimlerinde Amerikan seçimlerine müdahale tartışmasında Rusya adeta zehirli bir konu haline geldiği için Amerikan siyasileri Rusya’ya karşı ne kadar sert bir tavır aldıklarını gösterme ihtiyacı duyuyorlar. Bu sebeple de Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacı onlar için en iyi ihtimalle ikincil önem taşıyor” dedi.

SETA Washington D.C. Koordinatörü Kadir ÜSTÜN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin Türkiye’ye karşı başlatılan yoğun kampanyanın kırılmasında da etkili olacağını belirterek, Erdoğan’ın muhataplarıyla yüzleşmesi ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren konulardaki duruşunu hem siyasetçiler hem de kamuoyuyla Beyaz Saraydan başkanla yan yana dururken paylaşmasının başlı başına bir kazanım olduğuna vurgu yaptı.

Kadir ÜSTÜN, ABD’nin 2020 başkanlık seçimlerine giderken ve Trump’ın görevden azil süreci resmen başlamışken gerçekleşen bu ziyarette verilen mesajların Türkiye karşıtı kampanyanın etkisini azaltacağını hatırlattı.

“S-400 konusunda Türkiye’yle ortak bir çalışma yapılacağının açıklanması da yaptırımların pratikte ertelendiği anlamına geliyor ki Türkiye’nin ekonomisi açısından bu da bir kazanım olarak öne çıkıyor” diyen Koordinatör Kadir ÜSTÜN, “Ziyaretin hem karşılıklı diyalog hem de Amerikan kamuoyuna verdiği mesajlar anlamındaki olumlu taraflarına rağmen PKK, FETÖ ve S-400 konularının Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni krizlere yol açması mümkün. Tam da bu sebeple iki liderin olumlu çabalarına binaen iki ülke arasındaki diyaloğun yoğunlaştırılması ve sürekli kılınması kritik önem taşıyor” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Kadir Üstün

Washington D.C. Koordinatörü
Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü,yüksek lisansını ise Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamlayan Kadir Üstün, Columbia Üniversitesi Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Çalışmaları (MESAAS) Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlamıştır Dr. Üstün, Columbia ve George Mason Üniversitelerinde Ortadoğu Tarihi, İslam Tarihi, Batı Medeniyeti Tarihi ve Küreselleşme konularında dersler vermiştir. Çeşitli SETA yayınlarına katkıda bulunan Üstün’ün çalışmaları Insight Turkey, Al Jazeera English, Daily Sabah, Hurriyet Daily News ve Mediterranean Quarterly gibi yayın organlarında yer almıştır. Dr. Üstün History, Politics and Foreign Policy in Turkey, Change and Adaptation in Turkish Foreign Policy ve Politics and Foreign Policy in Turkey:Historical and Contemporary Perspectives adlı kitapların editörleri arasındadır. Halen Insight Turkey Dergisi’nin asistan editörlüğünü yapmakta olan Üstün, 2015 Mart ayından beri SETA Washington koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

[UHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir