Gündem

Erdoğan’dan seçim barajı açıklaması

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı seçimi için gereken 50+1 barajının değişmesi için muhalefetin teklif getirmesi gerektiğini açıkladı. Erdoğan, “Muhalefetten gelirse biz değerlendirmeye açığız” dedi.

Mustafa Kemal ATATÜRKDeutsche Welle‘de yer alan haberde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama yılına başlaması dolayısıyla önceki gün akşam düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanının seçilmesi konusunda değişiklik yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için gereken 50+1 barajına dair bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Mevcut durumu Meclise getiren biziz, şu anda mevcut durumu halkımıza götüren de biziz, halkımızın büyük bir çoğunluğu ile bu onaylandığına göre bunu tekrar revize edip gündeme getirmek bir defa bizim özellikle siyasi ciddiyetimize yakışmaz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Böyle bir şey olacaksa bizim değil, muhalefetin yapacağı bir iştir, bizim işimiz değil” ifadesini kullandı.

“2023 seçimlerine ciddi bir zaman” olduğunu belirten Erdoğan, “Muhalefetten gelirse biz hepsini değerlendirmeye tartışmaya açığız” sözlerine vurgu yaptı.

Anayasa değişikliği gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden sonra TBMM’nin açılışındaki konuşmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da, Cumhurbaşkanının seçilmesi için gereken baraja ilişkin “Anayasa değişikliği gerektiriyor” dedi.

Bunu tartışmanın yerinin TBMM olduğuna işaret eden Erdoğan, “Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve buraya getirebiliriz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, böyle bir değişiklik için “İktidarıyla, muhalefetiyle el ele vermek” gerektiğini de sözlerine ekledi.

AKP’nin kurucuları arasında bulunan eski bakan Faruk Çelik bu hafta içinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 barajının düşürülmesi önerisini getirerek, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” demişti.

Türkiye’deki mevcut sistemde “Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday” cumhurbaşkanı seçiliyor.

İlk oylamada yüzde 50+1 çoğunluğa ulaşılamazsa, seçimlerin ikinci turunun yapılması öngörülüyor.

ANKARA (TBMM), UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir