Türkiye

Erdoğan: YSK mahkeme sürecinin adeta patronudur

UHA Haber / Yerel seçimlerde İstanbul’da oyların yeniden sayımı sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan nihai karar için Yüksek Seçim Kurulu’nu adres gösterdi. Ayrıca, Erdoğan’ın kendisi hakkında söylediklerine CHP’li İmamoğlu yanıt verdi.

Türkiye’de 31 Mart’ta düzenlenen yerel seçimlerde İstanbul’da çıkan sonuçlara itiraz sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez açıklamada bulundu.

“Seçim süreci bitmiştir, şimdi olayın mahkeme süreci var” diyen Erdoğan, önce ilçe, takiben il seçim kurullarının, son olarak da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararlarının geçerli olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı son kararın YSK’da olduğunu hatırlattı ve “YSK, nihai kararı verdiği andan itibaren de iş bitmiştir” ifadesini kullanarak, “YSK mahkeme sürecinin patronudur” dedi. Erdoğan ayrıca itiraz süreçlerinin bir hakkın gasbı değil, bir hak olduğunu kaydetti.

İstanbul’daki 39 ilçenin 25’inde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın zafer kazandığını belirten Erdoğan, bu ilçelerin 24’ünün AKP’nin elinde olduğunu belirterek nihai sonuçlar ne olursa olsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde partisinin çoğunlukta olduğuna dikkat çekti.

Cumhur İttifakı’nın aldığı sonuçlar

İstanbul’da Cuma namazı sonrası konuşan Erdoğan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla ilgili olarak genel bir değerlendirmede de bulundu.

Türkiye’deki büyükşehirlerin 30’unun 15’ini AKP’nin kazandığını, birinde ise MHP’nin galip geldiğini belirten Cumhurbaşkanı, kalan 14 büyükşehir belediyesini de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın aldığını hatırlatarak partisinin genel başarısını vurguladı.

Erdoğan, “Cumhur İttifakı olarak aldığımız oy yüzde 53,3’tür. Karşımızdaki 4’lü mekanizmanın oy noktasındaki durumu yüzde 47 bile değil. Aramızda böyle bir fark var” şekilnde konuştu.

İmamoğlu’na tepki

Cumhurbaşkanı ayrıca resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretine de değindi.

İmamoğlu’nun Anıtkabir Özel Defteri’ni “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” unvanı ile imzalamasını eleştiren Erdoğan, “Sen mazbatanı aldın mı, almadın. Anıtkabir’in protokol işlemi nedir haberi yok. Deftere nasıl yazacağını da bilmiyor. Belediye başkanı mazbatanı alırsın o başka. Ama şu anda yaptığı işlem protokol usulü açısından kesinlikle yanlıştır” dedi.

“Haddini bil”

Erdoğan’ın hedefinde yerel seçimlerle ilgili olarak yorumda bulunan Avrupa devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri de vardı. “Türkiye’nin içişlerine karışma gayreti içinde olan ABD ve Avrupa’nın bunu bilmesi lazım. Haddinizi bilin” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin yüzde 83’lük katılımla dünyaya “demokrasi dersi” verdiğini savundu.

İmamoğlu’ndan yanıt gecikmedi

Erdoğan’ın açıklamaları üzerine Ekrem İmamoğlu kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu partisi AKP’nin elde etmesine ilişkin konuşan CHP’li İmamoğlu, ellerindeki en büyük gücün şeffaflık olacağını belirtti.

İmamoğlu, “Biz yönetmeyi başarırız. Hiç kuşkuları olmasın. Belki bir başka siyasi anlayışla yönetme kabiliyeti konusunda kendi partilerinde bir eksiklik olabilir. Ama benim ruhumda böyle bir eksiklik yok. İstanbul’un 39 ilçesindeki başkanlar da benimle şeffaflık içinde İstanbul’a hizmet için çalışacak. Benim elim kolum bağlı değil. Ben arkamı 16 milyon İstanbullu’ya dayayacağım. Meclis’teki herkesi çalışmaya davet edeceğim. Birlikte uyumlu bir şekilde süreci yöneteceğiz” şeklinde konuştu.

İstanbul’un, Türkiye’nin “demokrasi hikayesinin de merkezi olacağını” belirten İmamoğlu, “Bunu başarabiliriz. Sokakta kimseyi ayrıştırmıyorsak Meclis’te de ayrıştırmayacağız” dedi.

“Bir daha gider yazarız”

CHP ve İYİ Parti adayı İmamoğlu, Erdoğan’ın Anıtkabir ile ilgili açıklamalarına da yanıt verdi.

“Anıtkabir’e ne zaman fırsat bulsam giderim. Defteri almışlarsa bir daha gider, bir daha yazarız. Bizim için Anıtkabir’e gitmek önemli ve değerli” diyen İmamaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fırsat buldukça da gideceğim. Moral bulmak için gideceğim. Türkiye’nin nasıl varlığını koruduğunu ve bu cumhuriyeti nasıl kurduğunu anlamak için gideceğim.”

Millet İttifakı’nın adayı İstanbul’da süren tekrar oy sayımı ile ilgili son istatistikleri de paylaştı. “Şu anda aramızdaki fark 18 bin civarında bir oya inmiş durumda. Bu da yaklaşık 120 binin üzerinde geçersiz oyların sayılmasından sonra gelinen netice” diyen İmamoğlu, “Toplumu doğru bilgilendirme konusunda özel bir çabamız var. Burada yanlış yapmayacağız. Lütfen vatandaşlarımız bizden bilgi alsınlar” değerlendirmesinde bulundu.

© İSTANBUL, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir