Türkiye

Erdoğan: Özil’e ırkçılık yapılması kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisiyle fotoğrafı nedeniyle tartışmalara yol açan ve Alman milli takımından ayrılan Özil’in tutumunun “yerli ve milli” olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün partisinin Meclis grup toplantısnın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, Almanya’da milli takım oyuncusu Mesut Özil’in kendisiyle çektirdiği fotoğraf nedeniyle başlayan tartışmanın Özil’in takımdan ayrılmasıyla sonuçlanmasını değerlendirdi.

Erdoğan, Özil’in kararına destek verdiğini belirterek, Pazartesi gecesi kendisiyle telefonda görüştüklerini ve Özil’in tavrının “yerli ve milli” olduğunu belirtti. Özil’e atfen “Gözlerinden öpüyorum” diyen Erdoğan birlikte fotoğraf çektirmelerinin hazmedilemediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alman milli takımının başarısı için ter döken bir gence böyle ırkçı yaklaşım kabul edilebilir değil. Bu hazımsızlıktır” diye konuştu.

Mesut Özil geçen Pazar günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla milli takımdan ayrılma kararı aldığını duyurmuştu. Özil, açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Londra’da bir araya gelerek fotoğraf çektirmesini savunmuş, saygısının kişiden bağımsız olarak, ailesinin köklerinin uzandığı ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik olduğunu belirtmişti. Mesut Özil, aynı şeyi tekrar yapacağını da sözlerine eklemişti. 

Özil ayrıca Almanya Futbol Fedarasyonu Başkanı Reinhard Grindel ve Alman basını tarafından kendisine yönelik “ırkçılık” yapıldığını iddia etmişti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir