Gündem

Erdoğan: İdlib yavaş yavaş yok oluyor

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’in düzenlenen operasyon nedeniyle “yavaş yavaş yok olduğunu” söyledi. Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin de “sadece adı kaldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinin Şam rejimine bağlı güçlerin düzenlediği operasyon nedeniyle “yavaş yavaş yok olduğunu” söyledi.

“Rejimin siviller üzerinde yapmış olduğu bombardıman vesaire” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin de İdlib’e yönelik “bombalama işlemlerinin içine girdiğini” kaydetti.

Erdoğan, “Ama artık İdlib yavaş yavaş yok oluyor. Halep nasıl yok olduysa, yer ile yeksan olduysa, aynı şekilde İdlib’de bu durumun içinde” şeklinde konuştu.

“Bütün bunlar karşısında sessiz kalmanın mümkün” olmadığını belirten Erdoğan, Rusya ile konuyu ele aldıklarını, bu ay içinde de Rusya-Türkiye-İran olarak görüşeceklerini söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin 16 Eylül’de Ankara’da üçlü zirvede Suriye konusunu ele almak üzere bir araya gelmesi planlanıyor.

Bunun yanı sıra bu ay içinde Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı sırasında ABD Başkanı Donald Trump ile yapmayı plandığı görüşmeye işaret eden Erdoğan, “masadaki en önemli konulardan bir tanesidir İdlib meselesi” dedi.

“Güvenli bölgenin sadece adı kaldı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı güvenli bölgeye ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarından 30 kilometre derinlikte ve bütün sınır boyunca devam eden bu alanda “Bizler konut yapacağız ve bu konutların 250-300 metrekare bahçesi olacak. Buralarda bu mülteciler ekip biçecek, ihtiyaçlarını karşılama suretiyle, kendi kendilerine yetme imkanı bulacak. Bu çok güzel proje dediler ama uygulamaya gelince böyle bir destek maalesef gelmedi” şeklinde konuştu.

“Ve şu anda kendileri güvenli bölgeyi gündeme getiriyorlar, ‘hadi’ deyince de, kimseyi biz karşımızda, ortada bulamıyoruz” diyen Erdoğan, “Şu anda güvenli bölgenin sadece adı kaldı” ifadesini kullandı.

Akar: B planı da var, C planı da

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, dün yaptığı açıklamada, “Bize verilen sözlerin gerçekleşmesini takip etmekteyiz. Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse, Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var” demişti. Bu planları uygulamaya hazır olduklarını belirten Akar, “Kendi göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması için oluşturulan mutabakatın ardından başlatılan çalışmalar sürüyor.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir