Türkiye

Erdoğan: Eleştiri yaparsın ama hakarete hakkın yok

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâkimlere ‘çete’ yaftası vurmak ahlaksızlıktır” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul’da seçimi yenileme kararı alan YSK içinde “çete mensubu” yedi hakim olduğunu savunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine yönelik sözlerini eleştirdi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde konuşan Erdoğan, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasetçilerin sınırları zorladığını belirtti.

“Dün bir siyasi partinin genel başkanı yargı mensuplarımızla ilgili insanlık dışı sözler sarf etti” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Eleştiri yaparsın ayrı konu, ben de yapıyorum. Ama hakaret, küfür edemezsin, buna hakkın yok. Hukuk ve hukukçuları kendi işlerine gelen kararlar verdiğinde yücelten, aksi takdirde yerden yere vuranları şiddetle huzurlarınızda kınıyorum.”

Hukukun verdiği kararların eleştirilebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ancak bunun içerik eleştirisi olabileceğini söyleyerek, “Biz de geçmişte birçok mahkeme kararını eleştirdik. Kararları değil de hâkimlerin şahıslarını hedef alarak, ‘çete’ yaftası vurup, hedef göstererek yapılan eleştirinin adı densizliktir, had bilmemektir, hatta ahlaksızlıktır.” dedi.

“İktidarın YSK’da çete mensubu yedi taşeronu vardır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın İstanbul’da seçimin yenilenmesine ilişkin kararını “kumpas” olarak nitelendirmiş, demokrasiye, milletin iradesine kumpas yapıldığını savunmuştu.

YSK’nın kararının ardından 7 Mayıs günü partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada iktidar sahiplerinin Yüksek Seçim Kurulu’nda çete mensubu yedi taşeronu vardır” ifadesini kullanmış ve “çete mensubu” olarak nitelendirdiği yedi hakimin isimlerini saymıştı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  İSTANBUL, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir