Kültür-Sanat

Erdem Ataner Yüce, ‘Orient Von Dark’ ile elektronik müzikte çığır açacak

Kaos adlı hardcore metal grubundan ve yer aldığı çeşitli projelerde yaptığı ses tasarımlarından tanıdığımız prodüktör Erdem Ataner Yüce, ilk solo projesini ‘Orient Von Dark’ ismi ile tanıttı.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

(Amsterdam)

Kaos adlı hardcore metal grubundan ve yer aldığı çeşitli projelerde yaptığı ses tasarımlarından tanıdığımız prodüktör Erdem Ataner Yüce, ilk solo projesini ‘Orient Von Dark’ ismi ile tanıttı.

Erdem Ataner Yüce, ile ilgili görsel sonucuKendine ve projesine verdigi bu ismi, hayatını etkileyen iki önemli sanat eseri olan, Agatha Christie’nin ‘Murder On The Orient Express’ adlı romanından ve  Pink Floyd’un ‘Dark Side Of The Moon’ adlı albümünden aldığını söyleyen Yüce, parçalarının kayıt aşamalarından mix – master süreçlerine kadar, tümü ile kendisi ilgileniyor.

Yüce, geçtiğimiz haftalarda projesinin tanıtımını, ‘Slipknot Grubu’nun ‘Snuff’ parçasını elektronik formda ve kendi sanatsal bakış acısı ile coverlayarak gerçekleştirdi.

Elektronik müziğin, yeni çağın en büyük gelişimi olduğunu vurgalayan Yüce, amacının bu müziğe sanatsal bir bakış açısı ile yaklaşarak kendi tarzını ve kitlesini oluşturmak olduğunu söylüyor.

Davulda kendisine eşlik eden proje ortağı Berk Kırşavoğlu ile çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden Yüce, “Yaz itibarı ile festivallerde yer almaya hazırlanıyoruz. Hem görsel hemde işitsel olarak, kapsamlı bir show hazırlığı sürecindeyiz. Bu süreçte yeniden yayınlayacağımız parçalar ve bunlara çekeceğimiz ufak videolar olacak.” diye konuştu.

Erdem Ataner Yüce’yi tanıyalım:

Erdem Ataner Yüce, müzik hayatına 8 yaşında annesinin hediye ettigi ikinci el bir gitar ile başladı. Yüce, 16 yaşında Şebnem Ferah’ın bas gitaristi Buket Doran ile, bas gitar üstüne çalışmaya başlayarak, profesyonel kariyerine giden ilk adımları atmış oldu.

Yüce, 2011 yılında Hayko Cepkin’in bas gitaristi Poyraz Kılıç ile armoni ve bass üstüne çalışmalarını sürdürdü.

2012 yılında Galatasaray ITM müzik teknolojileri bölümüne girmeye hak kazanarak produksyon kariyerine başlayan Yüce, bu süreçte Murat İlkan, Uğur Gülbaharlı, İdil Çağatay ve Tezcan Erol gibi isimlerden, şan ve armoni dersleri almaya devam etti.

2013 yılında tanıştığı ‘Pentagram’ın’ ve ‘The Climb’in vokalisti ve prodüktörü Gökalp Ergen ile, ileri prodüksiyon teknikleri ve mülti enstürmantalizim üzerine eğitimine devam eden Yüce, okulu devam ederken Bababjim stüdyolarına dahil oldu ve bu süreçte Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Mor ve Ötesi gibi Türk müziğinin önemli isimleri çalışma fırsatı yakaladı.

Ayni dönem içerisinde, Kaos adlı gruba bas gitarist ve prodüktör olarak dahil oldu.

2014 yılı içerisinde Kocaeli Belediye Konservatuarı’nda eğitmen olarak göreve başlayan Yüce, müzik tarihi, müzik sosyolojisi ve kritik müzik dinleme üstüne yaptığı çalışmalarla konservatuar bünyesinde 3’üncü sınıf öğrencilerine eğitim verdi.

Yüce, 2016 yılı içerisinde, Hayal Kahvesi Kocaeli’ne Müzik Direktörü olarak çağrıldı ve bu süreçte hem ‘live engineer’ hemde ‘sound designer’ olarak çalışmalar yürüttü.

Erdem Yüce, bu süreçte Sertap Erener, Koray Avcı, Selami Şahin, Halil Sezai, Can Gox ve Nilüfer gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu.

kaos grubu ile ilgili görsel sonucu

SKUNK ANASİE GRUBU VE TAUBERTAL FESTİVALİ

2017 Yılında başlattığı solo elektronik projesi, ‘Orient Von Dark’ ile şu anda kariyerine yön vermekte ve festivallere hazırlanmakta olan Yüce, Almanya Taubertal Festivali’nde sahneye çıkarak, Türkiye’yi temsil etti ve
Skunk Anansie’ ile aynı sahneyi paylaşarak, 19 ülke arasında 3’üncü oldu.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir