Atıf Özgen Yazarlar

Engellilerin başarılı yaşam öyküsü

Yaşam, insana başarılı olma yolunda değişik seçenekler sunar…

Hastalığa yol açan bir mikrobun keşfi, insan yaşamını kolaylaştıran bir buluş, yaşam kalitesini yükseltme yolunda atılan adımlar, çalışma yaşamının beklentilere uygun değişimi insanı başarılı kılacak hedefler arasında yer alır.

Bugünü, dünden ayıran önemli bir özellik; dünün geçmişte kalması, bugünün yaşamımızı dokuyacak yeni gelişmelere hazır olmasıdır.

Her insan bu gerçeği fark edip, yaşamını kendine ve insanlığa yönelik yeni hizmetlere adarsa başarılı olmanın önünü açmış demektir.

İşini en iyi şekilde yapan, zamana değer veren, sorun değil çözüm üreten, hakkı ve haklıyı gözeten, her yeni güne yeni bir umutla başlayan insanlar başarılı insanlardır.

İnsan olarak başarılı olma yolunda aynı ortamda hareket edebiliriz; ancak engelli kardeşlerimizin gösterdiği başarı engelli olmayanlara göre daha anlamlıdır.

Aşağıda günlük basından alınmış değişik engelli öykülerini okuyacaksınız. Yaşamlarını başarıya odaklamış bu engelli insanlarımızın öyküleri kendi yaşamlarına olduğu kadar diğer insanlarında yaşamlarına anlamlı bir dokunuş yapmaktadır.

BAŞARIYA ODAKLI ENGELLİ ÖYKÜLERİ

Engelli durumuna düştükten sonra yaşama küsüp içine kapanan bir insan olmak yerine; engelini ‘engel, olarak görmeyip yaşamını her türlü etkinliğe açan insan olmak elbette başarılı olma yolunda daha anlamlıdır.

Spor, sanat ve çalışma yaşamının değişik alanlarında engel tanımadan gösterilen başarılar, yaşama tutunma yolunda her insanın örnek alması gereken bir içeriğe sahiptir. Şimdi engelli kardeşlerimizin gerek uluslararası alanda gerekse kendi dokudukları yaşam dünyasında gerçekleştirdikleri başarı dolu öykülere göz atalım.

2016 Paralimpik Oyunları ile ilgili görsel sonucu

2016 RİO VE 2018 DUBLİN PARALİMPİK OYUNLARI

2016 Paralimpik Oyunları Türkiye’nin bu gruba giren oyunlar tarihinde en fazla altın madalya kazandığı bir organizasyon olarak tarihe geçti.

Engelli sporcularımızın  bu oyunlarda 3 altın, bir gümüş ve 5 bronz madalya kazanması ülkemiz adına başarılı bir performans sergilediklerinin kanıtı olmuştur.

Paralimpik oyunlarına ‘1992 Barcelona oyunlarından, bu yana katılan ülkemiz; bugüne kadar 6 altın, 6 gümüş ve 11 bronz olmak üzere kazandığımız toplam madalya sayısını 23’ e yükseltti.

Sümeyye Boyacı. ile ilgili görsel sonucu

PARALİMPİK 2018 AVRUPA ŞAMPİYONU KANATSIZ SÜMEYYE

2 kolu olmayan Eskişehir ilimizde ikamet eden Sümeyye, Anadolu Üniversitesi Konservatuarı öğretim görevlisi Amine Aygistova’nın desteği ile önce resim ve ebru sanatında sergi açarak başarılı oldu sonra yüzmeyi öğrendi. Yüzmede adını 2018 Paralimpik oyunlarında duyurdu.

Sümeyye Boyacı. ile ilgili görsel sonucu

‘ Bu çocuğun adı Sümeyye Boyacı. O artık 15 yaşında genç bir kız… Türkiye onu Dublin’de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya sayesinde tanıdı., ( Hürriyet, Ertuğrul Özkök, 22.09.2018, S.17)

Bir anlamda ‘spor engel tanımaz, düşüncesinin yaşama yansıması olan ve engellilerin her spor dalında kendilerini kanıtladığı etkinliklerde; dünya genelinde her engelli sporcu, yaşama bağlılığı, mücadele ruhu ve insanlıkla kucaklaşması ile kendine özgü bir yaşam alanı açmış olmaktadır.

Sporun insanları birleştirip kaynaştıran ve tüm engelleri kaldıran manevi ruhu böylelikle açığa çıkmış olmaktadır. Rio’da gerçekleşen spor müsabakalarında engellilerin tam bir dayanışma ruhu ile hareket edip, rakipleriyle insanlık adına kucaklaşması engelli olmayan spor dallarında mücadele eden sporcular içinde  anlamlı bir davranış olmuştur.

Ahmet Ortaarmutcu ile ilgili görsel sonucu

AHMETİN OKUMA AZMİ ENGELLERİ YIKTI

Bolu’da dünyaya gelen Ahmet Ortaarmutcu (26) bebekken geçirdiği havale nedeniyle kendisine spastik engelli tanısı kondu.

Ailesi % 94 engelli Ahmet’i 7 yaşına geldiğinde okula yazdırmaya karar verdi. Ancak okul müdürü Ahmet’i engelsiz çocukların kendisine yapabileceği zarardan koruma endişesi ile okula kaydını yaptırmadı.

‘Okuyamaz, denilen Ahmet, ilk ve ortaöğrenimini açıktan tamamladı ardından Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne kayıt yaptıran Ahmet, burnuyla klavye, ayaklarıyla maus kullanarak bilgisayarda senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı bir kısa film çekti. ( Milliyet, 19.09.2016, S.6)

Sanayide yaptırdığı protez ayakla dağları aşacak

PROTEZ AYAKLI UFUK’UN SERBEST DALIŞ REKORU

Marmara depreminde yıkılan evinin enkazından 3 gün sonra kurtarılan ancak ayaklarını kaybeden Ufuk Koçak, engelli insanlara yaşama tutunma yolunda örnek davranış sergiliyor.

http://www.ufukengeltanimaz.com/img/bg/22.jpg

509 kilometrelik Likya Yolu yolculuğunu sanayide yaptırdığı protez ayaklarıyla tamamlayan, sonra denizde 22 metreye dalarak ‘Dünya Değişken Ağırlık Serbest Dalış, rekorunu kıran Koçak, insanlara ellerindeki mevcut imkanlarla neler başarabileceklerini kanıtlamış oldu.

Koçak, ‘yarın görüşürüz, dediği bazı arkadaşlarıyla 17 yıldır bir araya gelemediğini aktararak, hayatla yaşam arasındaki çizgiyi orada öğrendiğini bildirdi.( Milliyet, 17.08.2016, S.8)

Spor engel tanımaz anlayışının yaşama bir yansıması olarak engelli sporcularımız uluslararası turnuvalarda başarı çıtasını yükseltmeye devam ediyorlar.

‘ Tekerlekli sandalye basketbol, işitme engelliler, okçuluk, ampute futbol ve şimdi de down sendromlu milli sporcularımız. Sessiz sedasız katıldıkları her uluslararası organizasyondan büyük zaferlerle dönen insanlarımız.

Farkındalığı alınlarının teriyle, hırslarıyla, mücadeleleriyle, tırnaklarını kazıyarak ulaştıkları başarılarla bizlere öğreten şampiyonlarımız.,( Milliyet Ankara, Gökhan Akengin, 19.10.2017, S.6)

ENGEL  TANIMAYAN KADİR ÖĞRETMEN

7 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu % 60 oranında bedensel engelli olan ama öğretmen olma azminden vazgeçmeyen Kadir öğretmen, sağ böbreğinin alınmasına rağmen 12 yıldır öğrencilerine hizmet vermeye devam ediyor.

‘Her şey mesleğini sevmekte ve ekip ruhunda, diyen Kadir Kıraç, bir anısını şöyle anlatıyor:

 İlk atandığımda 36 saat derse giriyordum ve iki sınıfı idare ediyordum. Bir gün okul müdürüm odasına davet etti, ‘ilk gün göreve başladığında bu işi yürütebileceğini sanmıyordum, deyip beni tebrik etmişti. ( Hürriyet, 28.11.2016, S.8)

günay karakuş kimdir ile ilgili görsel sonucu

GÜNAY YAŞAMA RESİMLE TUTUNDU

Ankara’da 10.Ekim 2015 tarihinde yapılması planlanan Barış Mitinginde bombalı terör saldırısı sonucu 103 vatandaşımız yaşamını kaybetmişti.

günay karakuş kimdir ile ilgili görsel sonucu

Bu saldırıda bir bacağını yitiren 26 yaşındaki Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Günay Karakuş resim yaparak yaşama tutundu.

Mitingde iki arkadaşını kaybeden Karakuş, yaşama tutunma iradesiyle herkese örnek oluyor.,( Hürriyet, 02.10.2016, S.6)

Otizmle ilgili ailelere tavsiyeler

OTİZMLİ OĞLUNU YAŞAMA HAZIRLAYAN MİNE HANIM

Otizmli çocuğu olan anne Mine Nişlioğlu, büyük bir azim göstererek 10 yaşındaki oğlunu günlük yaşam alışkanlıklarını kazandırmayı başardı.

Nişlioğlu, otizmle mücadele konusunda görüşünü şöyle dile getirdi:

Otizmle, oğlum çok küçük yaştayken tanışmış olan bir anneyim. Zorlu sürecimizde şunu öğrendim: otizmli bir çocuğunuz varsa tek çıkar yol eğitim, eğitim, eğitim. Bilinçli, planlı ve programlanmış eğitim alan özel gereksinimi olan birçok çocuk, akademik ve sosyal becerileri öğrenebiliyor. ( Milliyet, 19.10.2016, S.4)

Beril Zorlu ile ilgili görsel sonucu

Otizm teşhisi 2 yaşında konan Beril Zorlu’nun kazandığı Güzel Sanatlar Lisesindeki kaydı ‘otizmli, olduğu için  silinmişti. Yılmadan çalışmaya devam eden Beril, sonunda hedefine ulaştı:

‘ İzmir Demokrasi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin özel yetenek sınavlarını geçti ve Müzikoloji bölümüne girdi. 20 yaşındaki İzmirli Beril Zorlu’nun hayali ise yurt dışında Türkiye’yi temsil etmeye devam etmek.

Beril Zorlu ile ilgili görsel sonucu

Beril, 2016’da Kanada’da otizmli çocukların yarıştığı 6.ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali’ne katılarak sahne aldı ve dünya üçüncülüğünü elde etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Müzik ve Engelsiz Yolculuğum, projesi kapsamında yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi, (Milliyet, 26.09.2018 S.11)

Engelli vatandaşlarımızın başarıları tabii ki bu öykülerle sınırlı değil. Onlar, yaşamın her alanında gösterdikleri performansla engelleri teker teker aşıyorlar. Sadece aşmakla kalmıyorlar birlik ve dayanışma ruhuyla, örnek davranışlar sergileyerek; hoşgörü, sevgi ve saygıyı yaşatarak insana ve insanlığa hizmet ediyorlar…

İsimlerine  bu satırlarda yer veremediğim diğer engelli ve başarılı sporcularımızı saygıyla ve şükranla anıyor, başarılarının devamını diliyorum.

              Atıf ÖZGEN

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN 1948 yılında Kayseri'de dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de yaptı. Kayseri Lisesini bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1968-1973 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde eğitim gördü. Yüksek Matematikçidir.Mesleki yaşamı Sosyal Güvenlik Kurumunda geçti. Kurumdaki 40 yılı bulan görevinde İstatistikçi, Eğitimci ve Araştırma Şube Müdürü olarak görev yaptı. Son olarak Kurumun, Koordinasyon ve Bilgilendirme Dairesinde Rehberlik Merkezi Müdürü iken emekli oldu.Halen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsani Değerler Derneğinin Kurucu üyelerinden olup, Dernekte Yönetim Kurulu Üyeliği yanında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Demokraside Birlik Vakfının da üyesidir. Derneğin internet sitesindeki Köşesinde, yazar olarak konusu insanın maddi ve manevi yapısını ele alan makale ve sohbet türü yazıları yer almaktadır. Aynı yazılar (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı' nın sitesindeki köşesinde de yayımlanmaktadır. Özgen evli ve iki çocuk babasıdır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir