Dünya

“En güçlü pasaportlar”: Türkiye ve Ukrayna vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor?

Henley & Partners’ın her yıl tekrarladığı “en güçlü pasaportlar” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Aslan AilemKiev (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Muhaberi Celal Kılıç’ın haberine göre, Listede en fazla yükselen ülke 16 basamak ilerleyen Ukrayna oldu.

AB, Ukrayna vatandaşlarına geçen sene 90 günü geçmeyen turistik ziyaretler için vizesiz giriş hakkı tanımıştı.

Ukrayna vatandaşları bugün 118 ülkeyi vizesiz ziyaret edebiliyor. Türk vatandaşları ise 110 ülkeye vizesiz giriş hakkında sahip. Ukrayna 42’inci, Türkiye 49’ucu sırada.

Geçen yılın birincisi Almanya, bu sene zirveyi Japonya ve Singapur’a kaptırdı. Araştırmaya göre, 2018 yılında dünyanın en geçerli pasaportlarına Japonya, Singapur, Almanya, İtalya, Finlandiya, İspanya, Danimarka, Fransa, İsveç ve Güney Kore vatandaşları sahip.

Japonya ve Singapur vatandaşları bugün 180 ülkeyi, Almanya vatandaşları 179 ülkeyi vizesiz ziyaret edebiliyor.

Rusya pasaportuna sahip olanlar ise 114 ülkeye vizesiz girebiliyor.

 KİEV, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir