Gündem

‘En Azından Nixon İstifa Edecek Kadar Ülkesini Önemsiyordu’

UHA HABER / Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump ile Watergate skandalıyla anılan ve azil kararının imzalanmasından önce görevinden istifa eden eski Başkan Richard Nixon arasında yaptığı karşılaştırmayı Pazar günü bir adım öteye taşıdı.

Pelosi, Nixon’un en azından azledilmeden önce görevini terk edecek kadar ülkesini düşündüğünü söyledi.

Kongre’deki en üst düzey Demokrat olan Pelosi, geçen hafta gazetecilere Trump’ın Ukrayna’dan 2020 seçimlerindeki muhtemel rakibini soruşturmasını istemesinin Nixon’un yaptığını neredeyse küçük gösterdiğini söylemişti.

CBS televizyonuna Pazar günü verdiği röportajda Pelosi, 1970’lerin başında Demokrat Parti merkezine sızılması ve bu durumun üzerinin örtülmesini içeren Watergate skandalına atıfta bulundu.

“Yani Başkan’ın yaptığı bence Richard Nixon’un yaptığından da kat kat daha kötüydü, en azından Richard Nixon bu durumun devam edemeyeceğinin farkına varacak kadar ülkesini önemsiyordu” ifadelerini kullandı.

Birçok Amerikalı için ismi skandalla özdeşleşen eski başkan Nixon 1974’te Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu hakkında azil sürecini başlatan kararı geçirdikten sonra, Senato’nun tamamında oylama yapılmadan istifa etmiş, böylelikle azledilmemişti.

Nixon görevinden istifa eden tek ABD Başkanı. Pelosi ise aylar boyunca liberal Demokratlar’ın azil sürecinin başlatılması çağrılarına direnmiş ancak Başkan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’yle telefon konuşmasının kendisini azil soruşturmasını başlatmaya ikna ettiğini söylemişti.

Trump, azil süreciyle karşı karşıya kalan dördüncü ABD Başkanı. Ancak bu süreçle karşılaşan diğer başkanların hiçbiri süreç sonucu görevlerinden olmadı. Yalnızca Richard Nixon 1974’te Watergate skandalı nedeniyle istifa etti. Nixon’un süreç sonunda azledilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

[UHA Haber Ajansı, 20 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir