Şehir Haberleri

Emniyetin Kurbağa Adamları 7 gün 24 saat görev başında

Emniyet Genel Müdürlüğünün Çanakkale’deki Deniz Polisi Eğitim Merkezi, deniz ve su yollarının güvenliğini sağlayan personelleri yetiştiriyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKEmniyet teşkilatının deniz polisi ‘Kurbağa Adamlar’, karanlık sularda, denizlerde ve göllerde 7 gün 24 saat görev başında.

Türkiye’de sayıları yalnızca 156 ancak Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezinde bu sayı daha da artırılmaya çalışılıyor.

En zor şartlar altında her türlü göreve her an hazır olan Kurbağa Adamların, bu zorlu görev için zor engelleri aşması gerekiyor.

“Öncelikle teşkilat genelinde yazılı bir sınav yapılıyor”

Çok sıkı ve zor bir sınav aşamalarının olduğunu ifade eden Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Yılmaz, “Öncelikle teşkilat genelinde yazılı bir sınav yapılıyor. Bu yazılı sınava başarılı olanlar su ve karada fiziki yeterlilik sınavına tabii tutuluyor.” dedi.

Fiziki yeterlilik bir deniz polisinin sahip olması gereken en önemli özellik. 6 aylık eğitim hem kriminal hem de fiziki yeterliliği kapsıyor.

Kurbağa Adam Başkomiser Ufuk Deliktaş, “Maskenizin içinde hangi derinlikte olduğunuzu ne kadardır dalış yaptığınızı ve ne kadar havanızın kaldığını gösteren, su ile daha temas etmeden gözünüze yansıtacak ürünler var. Bu tarz cihazlar kullanıyoruz. Mümkün mertebe kullandığımız maskelerimizde konuşma ünitelerimiz oluyor.” ifadelerini kullandı.

Çoğu zaman görüş imkanlarının sıfıra düştüğü ortamlarda delillerin peşine düşen Kurbağa Adamlar, bu durumlarda teknolojinin olanaklarından faydalanıyor.

İşbirliği yapılan ülkelerin polislerine de eğitim verilecek

Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi yalnızca Türkiye’nin işbirliği yaptığı ülkelerin polisleri için de önemli bir kurum.

İsmail Yılmaz, “Kazakistan polisine, Karadağ polisine, Kıbrıs polisine dalgıç eğitimleri verdik. Yakın zamanda da Etiyopya’dan da Etiyopya polisi gelecek. Onlara dalgıç eğitimi vereceğiz.” dedi.

Deniz polisi, yalnızca suçluların izini sürmekle kalmıyor, dünyanın en kritik deniz ticaret yollarından olan Türk Boğazları’nın güvenliğini de temin ediyorlar.

Haber: Hüseyin Günay

KAYNAK : TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir