Türkiye

Emniyetin ilk kadın pilotları görev başında

UHA HABER / Emniyetin havadaki gücü helikopterler, tüm operasyonlara 7/24 destek sağlıyor. Kokpitlerinde ise artık kadınlar da var. Emniyetin ilk 3 kadın helikopter pilotu, eğitimlerini tamamladı, görevlerine başladı.

Elif Gökçe Erol, Ebru Melek, Özge Karabulut.

Onlar, Emniyet Teşkilatının ilk kadın helikopter pilotları. Emniyet tarihine geçen 3 kadın pilot, polisin en zorlu operasyonlarında görev alıyor.

Elif Gökçe Erol, dünyada sayısı çok az olan bir meslek icra ettiğini söylüyor.

Helikopter pilotu olmak bana çok uzak bir şeydi gerçekten, olabilmek güzel bir şey. İlk uçuşa başladığımda kokpite oturdum ve her taraf gökyüzü, çok güzel bir his gerçekten.

Emniyetin ilk kadın pilotları görev başında ile ilgili görsel sonucu

Operasyonlara havadan destek

Onlar görevlerinde daha çok yeniler. Kullandıkları helikopterse önündeki kamera sayesinde karada olan her şeyi en ince detayına kadar görüyor. Kokpit alanından da izlenip müdahale gerçekleşiyor.

Kimi zaman terör kimi zaman narkotik operasyonlarına havadan destek veriyorlar.

Emniyetin ilk kadın pilotları görev başında ile ilgili görsel sonucu

Ebru Melek, “Soyadım Melek benim. Kanatlarım eksikti, onlar da tam oldu diye espri ile herkese yanıt veriyorum” diyor.

Emniyetin ilk kadın pilotları görev başında ile ilgili görsel sonucu

Kadın polislerin gökyüzüne olan ilgisi artıyor

Emniyetin ilk kadın helikopter pilotları olmaları hiç de kolay olmadı. Onlar tüm şartları yerine getirerek eğitimlerini başarıyla tamamlayan ilk kadınlar oldu.

Emniyetin ilk kadın pilotları görev başında ile ilgili görsel sonucu

Özge Karabulut, pilotluğun küçük yaştan beri özendiği bir meslek olduğunu anlatarak, “Komiser olarak emniyet teşkilatında göreve başladıktan sonra, görevlerde polis helikopterlerini görüyordum. Bu durumun büyük bir etkisi oldu” diyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Havacılık Daire Başkanlığında pilot eğitimleri devam ediyor. Öncülük eden 3 pilot sayesinde, kadın polislerin gökyüzüne olan ilgisi de artıyor.

TRT Haber: Ceyda Muslu & Ankara

[UHA Haber Ajansı, 24 Ocak 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir