Gündem

Emin Pazarcı yazdı: Erdoğan farkı diyebiliriz

UHA HABER / Akşam Gazetesi Yazarı Emin PAZARCI, ‘Dışta felaket senaryoları’ başlıklı yazısında, Gerçekten üzerinde sağlıklı bir şekilde düşünüyor muyuz? Yoksa amiyane tabiriyle sallıyor muyuz? Neler olup bittiğini anlayabildik mi? Yoksa halen farkında değil miyiz? Sağlıklı bir muhakeme yapabiliyor muyuz, yapamıyor muyuz? Sorular uzayıp gidiyor…” diyor.

Türkiye’nin uyguladığı dış politikadan bahseden Emin PAZARCI, İsimlerinin önünde “profesör” unvanı bulunan bazı isimlerin bile televizyonlara çıkıp garip garip laflar ettiklerini söylüyor.

Emin PAZARCI,  Türkiye’yi Amerika ile Rusya arasına sıkıştırıp, “Hangisiyle birlikte hareket etmeliyiz?” türünden saçma sapan soruların peşinde koştuklarını belirtiyor.

“Birtakım eksenler oluşturup, Türkiye’ye de o eksenler içinde uygun yer arıyorlar” diyen Emin PAZARCI, “Yıllar boyu izlenen dış politika anlayışının esiri olmuş, ille de sırtımızı bir yere dayayarak hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorlar!” diyor.

Emin PAZARCI, “İşte en büyük sıkıntımız da bu bizim. Çünkü geçmişte kaldı bütün bunlar. Türkiye, uzun süredir onun bunun ekseninde değil, kendi ekseninde bir dış politika uyguluyor”şeklinde dikkat çekiyor.

Tayyip Erdoğan’ın farklı bir anlayış getirdiğine de vurgu yapan  Emin PAZARCI, “Türk Dış Politikasına. Son derece de doğru yaptı bence. Artık, kimsenin dümen suyunda değiliz. Merkeze kendi menfaatlerimizi koyuyoruz. Yıllarca özlemini çektiğimiz çok kutuplu bir dış politika izliyoruz. Meyvelerini de topluyoruz” diyor.

Emin PAZARCI, “Adını koyacak olursak…Buna Tayyip Erdoğan farkı diyebiliriz! Dış basını dikkatlice izleyenler görecektir. Bütün dünya bunun farkında. Durumu tam anlamıyla kavrayamayan ise sadece biziz!” diye altını çiziyor.

Akşam Gazetesi Yazarı Emin PAZARCI, yazısına şöyle devam ediyor:

“Şimdi size bazı sorular sormak istiyorum:

ABD Başkanı Trump, S 400’ler konusunda “Türkiye’nin haklılığından” bahsediyor. Çok hak-hukuk taraftarı olduğu için mi? Tabii ki değil. Sadece Türkiye’nin öneminin farkında ve Rusya’ya daha fazla yaklaşmamızı istemiyor.

Rus Devlet Başkanı Putin, zaman zaman Suriye’de önümüzü açıyor. Bunu Türkiye’yi çok sevdiği için mi yapıyor? Değil elbette. O da Türkiye’yi ABD eksenine hapsetmek istemiyor.

Biz bir NATO ülkesiyiz ve Çin’le ilişkilerimiz son derece iyi. Pek çok ortak proje üzerinde çalışıyoruz. Eğer tamamen ABD’nin dümen suyunda hareket eden eski Türkiye söz konusu olsaydı, gerçekleşebilir miydi bütün bunlar? İmkânsız elbette.

Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını geride bıraktık biz. Sadece ABD ya da Rusya ekseninde hareket eden bir ülke olsaydık, yapılabilir miydi bunlar? Tartışmak bile gereksiz.”

Yazar Emin PAZARCI, “Öyle bir ülkeyiz ki biz, gerektiğinde “Dünya beşten büyüktür” deyip, karşılarına dikiliyoruz. Milli menfaatlerimiz söz konusu olduğunda da ABD, Çin veya Rusya ile birlikte hareket ediyoruz” diyor.

“Birleşmiş Milletler’de ABD’nin karşısına dikilip tökezletiyoruz. Ukrayna krizinde de Rusya’ya “yanlış yoldasın” diyebiliyoruz” diyen Emin PAZARCI, bumu hem de ilişkileri koparmadan gerçekleştirdiğimizin altını çiziyor.

Emin PAZARCI, AB ile ilişkileri sürdürürken, eskiden olduğu gibi “teslimiyet politikaları” uygulamadığımıza vurgu yapıyor..

“Afrika’da ise kendi oyunumuzu kuruyoruz” diye vurgu yapan Akşam Gazetesi Yazarı Emin PAZARCI, .birilerinin de bunu bir eksene oturtmaya çalıştıklarını, bir eksen aranacaksa eğer, bunun da Türkiye Ekseni olduğunu, yıllardır ilmek ilmek dokunup gerçekleştirilen bağımsız ve çok kutuplu Türk Dış Politikası, bunun adının da Yeni Türkiye olduğunu kaydediyor.

Akşam Gazetesi Yazarı Emin PAZARCI yazısının sonunu ‘Bilmem anlatabildim mi?’ diye noktalıyor.

HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  İSTANBUL

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir