Türkiye

Ekrem İmamoğlu görevi devraldı

UHA HABER / Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının ardından görevi de devraldı. İstanbullulara seslenen İmamoğlu, “dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat” ettiğini söyledi.

CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart’ya yapılan seçimlerden 17 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Mevlüt Uysal’dan devraldı.

Görevi devralmasının ardından İstanbullulara seslenen İmamoğlu, katılımcılık ve şeffaflık vaadinde bulundu. Seçim otobüsü üzerinde yaptığı konuşmada İmamoğlu, “Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat ediyorum. Biz bugün nasıl görevi teslim aldıysak günün birinde bir başkasına  teslim etmek isteriz. İhanet etmeden bu şehri koruyarak, her şeyine sahip çıkarak emanet alıp emanet edeceğiz” diye konuştu.

“İstanbul seninle gurur duyuyor” tezahüratları ile konuşması zaman zaman bölünen İmamoğlu, oyların sayımı sürecine katkı sağlayanlara da teşekkür etti. İmamoğlu, “Çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum” dedi.

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki yeni döneme ilişkinse şu sözleri sarf etti:

“Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Nimetlerini paylaşmak var, bu şehrin güzelliklerini paylaşmak var.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki devir teslim töreni öncesinde de kısa bir açıklama yapan İmamoğlu, “Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım” dedi. İmamoğlu, “İstanbul büyükşehir belediyesinin her alanı halkına şeffaf bir şekilde açılacaktır” diye konuştu.

Mazbatasını aldı

İmamoğlu, görevi devralmasından önce mazbatasını aldı. Maltepe’de oyların sayımının tamamlanmasının ardından hazırlanan mazbata İmamoğlu’na Çağlayan Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’nda verildi. CHP’li ve İYİ Partililerden oluşan kalabalık İmamoğlu’na destek için adliye önünde toplandı.

İstanbul’da oy sayım işlemlerini takip eden CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, İmamoğlu’nun mazbatayı imzalama anını Twitter hesabından paylaştı.

İmamoğlu’nun mazbatasını almasının ardından Twitter üzerinden açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise İmamoğlu’nun bütün İstanbul’u kucaklayan bir belediye başkanı olacağını belirtti.

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’da belediye başkanlığı koltuğuna oturmak için eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım’a karşı yarışmıştı.

İstanbul için seçim sonucu

İstanbul’da oy sayımının sona ermesinin ardından hazırlanan birleştirme tutanaklarına göre, Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AKP’nin adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 36 oy aldı.

Birleştirme tutanakları, seçim sonuçları için kritik öneme sahip olan İstanbul’un Maltepe ilçesindeki oy sayımının gece saatlerinde sona ermesinin ardından hazırlandı.

AKP, İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için dün olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunmuştu. Bugün toplanan YSK, AKP’nin itirazını henüz karara bağlamadı.

AKP’nin başvurusundan bir gün sonra Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP de hem İstanbul’da hem de Maltepe’de seçimlerin yenilenmesi için YSK’ya başvuruda bulundu.

Yavuz: Organizeli bir iş

İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi öncesinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyerek, İstanbul’daki seçimlerde kayıt dışı aktörlerin olduğunu söyledi.

Yavuz, “Organizeli bir iş. Bu iş sadece CHP’ye gönül verenler tarafından yapılacak bir iş değil. Birileri bu işi şaibe altında bırakalım, seçim sistemini sorgular hale getirelim, başka tartışmalarla enerji kaybettirelim diyen, Türkiye’yi geçmişten beri bölmeye çalışan, Türkiye’nin kardeşlik iklimini altüst etmeye çalışan, başkalarının tetikçiliğini yapmaya çalışan unsurlar da bu işin içindedir” şeklinde konuştu. Yavuz, “Biz sandık başkanları üzerinden yürütülen bir organize usulsüzlük olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CHP: Seçim yenilenmesi için delil yok

AKP’nin itirazlarına ilişkin açıklamasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan dilekçede seçimin yenilenmesini gerektirecek “somut bilgi, belge, delil yok” dedi. “İçi bomboş bir hukuksuz taleple karşı karşıyayız” diye konuşan Erkek, seçim listelerinde usulsüzlük olması durumunda bunun kamu gücü olmadan yapılamayacağını savundu. Erkek, AKP’nin itirazında Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının itham edildiğini ifade etti.

© İSTANBUL, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir