Şehir Haberleri

‘Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler’

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nca ‘Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler’ konusunda 7 Aralık Cuma günü saat 19.00’da Otel Asya’da konferans gerçekleştirilecek.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, 33 yıldır gönüllü, istikrarlı kültür çalışması’nın adresi Kocaeli Aydınlar Ocağı, Türkiye’nin dış politik manevra alanına yönelik millî stratejileri de seslendirmeye devam ediyor.

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın bu haftakı konuk konuşmacısı, MSB eski Genel Sekreteri – emekli Kurmay Albay Ümit Yalım.

“Çin, Doğu Türkistan’a Zulme Son Ver!”

Öte yandan  Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından, Doğu Türkistan’daki zulmün son bulması adına imza kampanyası düzenlendi.

Süleyman Pekin, ile ilgili görsel sonucu

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, kampanya çerçevesinde, Kocaeli halkını aşağıda metni verilen kardeşe / dindaşa destek amacıyla zulmün biran önce bitmesi için  imza vermeye çağırdıklarını söyledi.

Doğu Türkistan’ın,1949’da Çin tarafından işgal edilen ve 1955’de ‘Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi’ adıyla Çin tarzı özerk bölgeye çevrildiğine dikkat çeken Süleyman Pekin, Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlardan oluşan Doğu Türkistan halkının, son yıllarda daha önce eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikalarına karşı zor durumda olduklarını açıkladı.

 

Doğu Türkistan’daki zulmün ile ilgili görsel sonucu

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Pekin, “Çin Devleti, Doğu Türkistan halkını kitlesel bir biçimde sözde ‘eğitim kampları’nda tutuyor. Araştırmacılar, yaklaşık olarak 1 milyon kişinin yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu tahmin ediyor.” dedi.

Bu tutukluların katı bir gözetim altında bulunduğunu hatırlatan Süleyman Pekin, Doğu Türkistan halkının kitlesel bir biçimde psikolojik baskılara tâbi tutulduklarını, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlandıklarını açıkladı.

İlgili resim

Pekin, kampların dışındaki Müslüman Türk halkın ise çok yoğun izleme sistemleri, kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetlemeleri gibi temel insan haklarını alenen ayaklar altına alan yollarla büyük bir baskı altında yaşadığına dikkat çekti.

Süleyman Pekin, “bu şekilde devam etmesi hâlinde, emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıların gündeme getirilmesi, asla Çin’in iç işlerine karışmak olarak değerlendirilmemeli; ekonomik ve stratejik işbirliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına izin verilmemelidir” dedi.

İlgili resim

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, kamuoyuyla paylaştığı açıklamasının bölümünde şunlara yer verdi:

“Çin’in, Doğu Türkistan’da uzun süredir ‘terörizm ve dinî aşırılık’ bahanesiyle devam ettirdiği bu ırkçı tutumundan, insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından ve ‘yeniden eğitim kampları’ adıyla açık hava hapishanesi şeklinde kurduğu çağdaş Nazi işkence kamplarından bir an önce vazgeçmesi, yasadışı bir şekilde gözaltında tuttuğu bir milyondan fazla Müslüman Türk soydaşımızı serbest bırakması çağrısında bulunuyor; başta Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri olmak üzere uluslararası toplumu bu konuda duyarlı davranmaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz”

(İmza formu için bkz: www.turkocaklari.org.tr/haberler/cin-dogu-turkistan-a-zulme-son-ver-9070)

KOCAELİ, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir