Gündem

Ecevitler’den ne kaldı?

sampiyon banner

AKŞAM Gazetesi Yazarı Vedat BİLGİN, “Ecevitler’den ne kaldı?” başlıklı köşe yzısında, Ecevitler ’in Türk siyasal hayatında bir dönemin şartlarını gözlemleyerek, analiz ederek katı bürokratik geleneğin partisi CHP’yi yenileştirmeye girişmelerinin oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor.
.
Vedat BİLGİN ile ilgili görsel sonucuVedat BİLGİN, bunda şüphesiz Bülent Ecevit’in entelektüel kişiliğinin, özgüveninin payı bulunduğunu, fakat yanı başında bu meseleleri okuyup yazan, üzerinde düşünen, eşi olmanın yanı sıra fikir arkadaşı olan Rahşan Hanım’ın desteğinin bulunduğunun altını çiziyor.
HANGİ DÖNEMİN SİYASETİ
Yazar Vedat BİLGİN, “Ecevitler’in dönemin aydın çevrelerinden büyük dayanışma görmelerinin esas nedeni doğrudan o çevrenin dilini konuşmaları yani edebiyattan, tarihe, siyasete kadar farklı alanlarda bir kültür ortamının içinde yer almalarıdır” diyor.
Ecevit’in, CHP’nin Halk Evleri folklörcülüğünden beslenen, ‘bürokratik halkçılık’ anlayışından uzaklaşıp, ‘sol bir siyasal anlayışa’ gitme arayışı, sanayileşen, gecekondular etrafında büyüyen kentlerde yaşayan kente göç etmiş yeni kentlilerin sorunlarını, işçileşme sürecinin toplumsal problemlerini siyasete taşıması geniş yankı yapacaktır. Nitekim demokratik sürecin işlemeye başlamasından sonra hiçbir seçimi kazanamamış CHP, Ecevit liderliğinde iki seçimden, 1973-1977 seçimlerinden en çok oyu alarak çıkmıştır.
Ecevitler'den ne kaldı? ile ilgili görsel sonucu
İşte Yazar Vedat BİLGİN’in yazısının tamamı şöyle:
“Artık ikisi de bu dünyadan ayrılmış bulunuyorlar; Allah rahmet etsin. Ecevitler karı koca bir dönem siyasetinin önemli isimleridir fakat geriye ne kalmıştır sorusunun üzerinde durmadan sadece şahıslarıyla ilgili anı anlatımlarıyla yetinmek bir eksiklik olacaktır.

Bülent Ecevit 1970’li yılların toplumsal değişmelerinin siyasetini oluşturmaya çalışan bir liderdir, elbette Rahşan Hanım hep yanında olmuştur; romantik bir köylü hareketi olarak Köy Derneği kurmakla sınırlı faaliyetlerde bulunmamış, doğrudan siyasi faaliyetlerin içinde olmuştur. Sanayileşmede gecikmiş, yoksulluğu geri teknolojilerle/geleneksel usullerde örgütsüz tarımsal köylü toplumsal yapısından kaynaklanan bir toplumda; sanayileşme dinamiğinin açığa çıktığı 1970’ler Türkiye’sinde ‘köy merkezli’ bir kalkınma anlayışının dönemin şartları içinde romantizminden bahsetmek mümkündür fakat kalkınmayı gerçekleştirmek bakımından bunun yetersiz olacağı açıktır.

NE KALDI?

Peki, bütün bunlardan geriye ne kalmıştır. Ecevitler’in başlattığı ‘sola açılma’ veya ‘sosyal demokrat’ bir parti olma süreci başarılabilmiş midir veya neden başarılamamıştır? Bugünkü CHP’nin, bırakınız böyle bir dönüşümü gerçekleştirmeyi geleneksel çizgisinde bile anlamlı bir siyasal proje ortaya koyduğunu söylemek çok zordur; bir ara Deniz Baykal yönetiminde geleneksel ideolojik anlayışı güncelleyerek, çağdaş sorunlara Kemalist bir çizgide cevap verme arayışı da akim kalınca Ecevitlerin çabasından/tecrübesinden geriye CHP’de fazla bir şey kaldığı söylenemez.”

Vedat BİLGİN, Ecevitlerin bir dönem siyasetçisi olarak kalmalarının, CHP’nin yenileşme çabalarının sürdürülebilir bir düzeye çıkamamasının şüphesiz birçok sebebi bulunduğuna dikkat çekiyor.

“Bunları etraflıca değerlendirmek bilhassa Türk siyasal hayatında bu siyasal çizginin ülkeye daha fazla katkı yapmasının önünü açabilir” diyen AKŞAM Gazetesi Yazarı Vedat BİLGİN, “Ecevitlerin yaptıklarının bu bakımdan hâlâ önemli olduğu, üzerinde düşünülmesi gerektiği açıktır” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

 [UHA Haber Ajansı, 23 Şubat 2020]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir