Bilim-Technology

Dünyayı yeniden şekillendiren ajan: Call of Duty

UHA HABER / Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Call of Duty’nin yeni versiyonunda YPG’li teröristler ABD ile iş birliği yapan direniş militanları olarak gösteriliyor. Dijital oyun endüstrisinde yaşanan “oyun içindeki oyun”u anlattık.

TRT Haber : Ali Burak Biber

Türkiye’de de binlerce hayranı bulunan, oyun dünyasının kült yapımlarından biri olan Call of Duty – Modern Warfare’in yeni versiyonu satışa çıkmak için gün sayıyor. Ancak oyun, daha ilk detaylar ortaya çıktığı günden bu yana ağır eleştiri altında.

Pek çoklarına göre oyun içinde oyun var. Hikayesi ise gizli bir ajandaya sahip.

Dünya oyunda savaştırılan çocukları, şeytanlaştırılan Rusları ya da sivillerin savaşın parçası haline getirilmesini konuşuyor.

Bizim için ise konuşacak bir başka unsur daha var: Oyunda kahramanlaştırılan PKK/YPG terör örgütü.

Kullanıcılara PKK/YPG’li kadın terörist üzerinden bakış açısı kontrolü

Los Angeles Times’a konuşan oyun yazarı Taylor Kurosaki, Call of Duty’e eski itibarını kazandıracak yeni versiyonda oyunculara Farah Karim adlı bir karakter üzerinden “bakış açısı kontrolü” sağladığını söylüyor.

Farah Kerim’in ise gerçek bir PKK/YPG’li kadın teröristten ilham alınarak ortaya çıktığından bahsediyor. Ayrıca terörist için “adı duyulmamış kahraman” olarak söz ediyor. Tam sözü ise şöyle:

“Günümüzde savaşın başka bir tarafı var. Gerçek oluyor ve onu görmezden gelmek ya da üzerini örtmek berbat, korkunç bir ihmal gibi hissettirdi. Bu savaşlardaki kurbanlara ve adı duyulmamış kahramanlarına adaletsizlik yapmak olmazdı.”

Oyunda kadının kendini canlı kalkan olarak kullandığı, odada kurtarılması gereken bir bebek olduğu ve silah seslerinden yararlanılarak rahatsız edici bir atmosfer oluşturulmaya çalıştığı da açıkça belirtiliyor.

Fotoğraf: Reuters

[Fotoğraf: Reuters]

Küçük çocuklar Rus askerlerle çatışmaya giriyor

Oyun dünyasının kült olarak nitelendirdiği Call of Duty, şirketin en tartışmalı oyunu. Konuyla ilgili TRT Haber’e açıklamalarda bulunan Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zeynep Genel’e göre oyun iki önemli açıdan uzmanları endişelendiriyor.

Oyunun hikayesine bakıldığı zaman bilinçaltında halkı farklı toplumlara karşı kışkırttığı düşünülüyor. Diğer endişe ise gençlerin ve çocukların davranışlarının oyun üzerinden şekillendirilebilmesi. Zira uzmanlara göre oyunu 4 saat oynayan bir çocuk, hemen savaşmak istiyor.

Fotoğraf: Activision

[Fotoğraf: Activision]

Piyasaya çıkacak oyunun Orta Doğu bölümü ile ilgili oyun sitesi sayfası Charlie Intel’in yorumuna göre bölgenin yerel halkı olarak konumlandırılan küçük kız ve erkek çocuk avatarlar, gaz maskeleriyle, oyunda yer alan deyimiyle sivil halkı öldürmek istediklerini mırıldanan Rus askerleri ile çatışmaya giriyor. Mirror gazetesinin haberine göre oyunun içerisinde Amerikan deniz birlikleri, Fransız yardım birlikleri ve İngiliz tanklarının yanı sıra Beyaz Kasklılar yer alıyor.

YPG’li avatarlar ise bölgede DEAŞ’a karşı mücadele eden Amerikan askerlerinin iş birliğindeki Doğu Suriye birlikleri olarak konumlandırılıyor.

Fotoğraf: Activision

[Fotoğraf: Activision]

Oyun mu, propaganda ajanı mı?

Bilinçaltı propaganda ve nefret söylemi oluşturacak birçok unsuru üzerinden bilim dünyasının tartışma konusu haline gelen Call of Duty, militanlığa ve savaşa özendiren içeriği ile kısıtlama getirilmesi gereken bir propaganda kampanyası olarak nitelendiriliyor.

Yeni versiyonu gerek gerçeğe yakın görüntüleri, 3 boyutlu imkanlarıyla gerekse eş zamanlı siyasi olaylarla ve farklı resmi unsurları dünya nüfusunun algısını yönlendirebilecek ve şekillendirebilecek iletişim ajanı gibi çalışabilecek.

Fotoğraf: Activision

[Fotoğraf: Activision]

CIA ve terör propagandası eleştirisi

300 milyondan fazla kopya satan oyunun yeni versiyonu, çıkmasına sayılı gün kala hem oyun sayfalarında hem de sosyal medyada ağır eleştirilerin de hedefi oldu.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, oyunun El Kaide gibi terör örgütlerini açıkca akladığı, fazla şiddet içerdiği, CIA propagandası yaptığı ve Rusya’yı şeytan gibi gösterdiği eleştirilerini yöneltti.

Yale Üniversitesi Ekonomi Bölümü profesörü Dean Takahashi ise çıkış tarihi olan 2003 yılından beri oyunun fanı olduğunu, ancak son oyunun savaşı korkutucu bir yere çekiğini söyledi.

Oyunda sivillerin yer almasını eleştiren Dean Takahashi, “Oyunun yaratıcıları bunun savaşın doğasında olduğunu söylüyor. Modern bir video oyununun parçası olmamalı. Masum sivilleri öldürüyor gibisin. Eğer bir hata yaparsan, öldürürsün” dedi.

Fotoğraf: Activision

[Fotoğraf: Activision]

İmza kampanyası başlatıldı

25 Ekim’de yayınlanacağı açıklanan oyundan YPG’li teröristin çıkartılması için de Change.org‘da imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya yazısında, “Ülkemizde yüzbinlerce masum insanın katili PKK/YPG terör örgütünü (PKK tüm dünyada terör örgütü listesinde ama maalesef ki YPG değil) dünyada en çok satan oyunlarından biri olan Call of Duty’de kahraman gibi gösterilmemesi için her Türk vatandaşını imza kampanyasına davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Peki bu oyunu piyasaya süren kim?

7,5 milyar dolarlık cirosu, çok uluslu ve global ortaklık yapısı ile 43,4 milyar dolarlık Amerikan dijital oyun endüstrisinin en önemli aktörlerinden biri Activision Billizard şirketi.

Alibaba yatırımcılarından Tencent Holding’in en önemli iştiraklerinden biri olan şirket, ABD’de Blizzard Entertainment, Fransa’da Vivendi Entertainment başta olmak üzere farklı ülkelerdeki farklı ortaklıkların bileşimi ile hareket eden küresel bir yapıda.

Şirketin CEO’su aynı zamanda Coca Cola’da direktör. Şirketin Hissedarları arasında Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile iş yapan uluslararası silah tüccarları var.

Şirketin birden fazla kullanıcıya çevrimiçi oynama imkanı tanıyan Call of Duty, Red Dead Redemption, Battle Royale ve PUBG Mobile oyunları, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Kaynak: TRT Haber, Guardian, Los Angeles Times, Venturebeat, Activision

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir