Çevre

Dünya’nın plastik çöplüğüne dönüşmesine engel ol!

Yemek sipariş etmek

Dışarıdan yemek sipariş etmek ABD’de 1970’li yıllarda moda oldu ve oradan tüm dünyaya yayıldı.

US-amerikanische Postkarte mit Familie und Take away Essen, 1959 (picture-alliance/Hip/Curt Teich Postcard Archives)

Ancak bu plastik atıklarda büyük artışa neden oldu. Yemek pişirmeye vaktiniz yok mu? Restoranda yemek yiyin ya da evde pişirin.

Waschmaschinen auf der IFA 2014 (REUTERS/H. Hanschke)

Polyester, naylon ve poliakril

Özellikle spor kıyafetler büyük oranda polyester, naylon ve sentetik liften oluşuyor. Bu giysileri yıkadığımızdaysa mikroplastik parçacıklar atık su sistemine, buradan da su döngüsüne karışıyor. Sentetik maddelerin oranı gündelik kıyafetlerde de giderek artıyor. Giysi almadan önce etiketini kontrol edin ve doğal kumaşları tercih edin.

Guppyfriend Washing Bag (Stop! Micro Waste)

Mikroplastik filtresi

Spor giyimden vazgeçemiyor musunuz? Berlinli bir firma yıkama sırasında giysilerden dökülen sentetik lifleri toplayan bir çamaşır torbası üretti.

Holzzahnbürste (picture alliance/dpa/I. Kjer)

Ekolojik diş fırçası

Diş hekimleri diş fırçanızı üç ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Üç ayda bir plastik atık üretmek istemiyorsanız, ahşap veya bambudan diş fırçası alternatifleri mevcut. Üstelik fırça kısmı da doğal malzemeden üretiliyor.

Eine Frau hält viele Wattestäbchen, die sich am Strand angesammelt haben (picture-alliance/dpa/B. Marks)

Kulak çubuğu

Oldukça küçük ancak ne kadar çok kullanıldığını düşününce, çevreye verdiği tahribatı anlamak daha kolay. Kulak çubuklarının da plastik yerine kağıttan üretilmiş alternatifleri mevcut. Çevreyi korumak isteyenler artık plastik jilet yerine de klasik tıraş bıçaklarına dönüş yapıyor. Hem hesaplı, hem çevre için daha az zararlı.

Zahnpasta auf einem Löffel (picture-alliance/dpa/S. Sauer)

Sadece giysiler değil, şampuan, duş jeli, diş macunu gibi birçok kişisel bakım ürününde de mikroplastik bulunabiliyor. Bunların da alternatifi mevcut. Bu ürünleri satın alırken içindekiler bölümünde polietilen (PE), polipropilen (PP), poliamit (PA) ve polietilen tereftalat (PET) yazıp yazmadığını kontrol edin.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir