Avrupa

Dünyanın en zengin ülkelerinden İngiltere’de evsizlerin sayısı artıyor

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri olan İngiltere’de evsizlik sorunu ulusal krize dönüştü.

Dünya Dünyanın en zengin ülkelerinden İngiltere'de evsizlerin sayısı artıyor ile ilgili görsel sonucu

Raporlar ülkede her 200 kişiden birinin evsiz olduğu gerçeğini gün yüzüne çıkardı.

IMF verilerine göre dünyanın en güçlü 5. ekonomisi ve başkenti Londra, dünyanın en büyük finans merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu durum İngiltere’de yaşayan her 200 kişiden birinin evsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İlgili resim

İngiltere’de yoksulluk sınırının altında yaşayanların ve evsizlerin sayısı her geçen yıl artıyor.

Evsizlik üzerine çalışan yardım derneği Shelter’agöre İngiltere’de evsiz sayısı geçen yıla göre yüzde 4 artarak 320 binin üzerine çıktı.

Dünya Dünyanın en zengin ülkelerinden İngiltere'de evsizlerin sayısı artıyor ile ilgili görsel sonucuİngiltere Ulusal İstatistik Ofisinin (ONS) açıkladığı verilere göre ise, 5 yılda ülkede evsiz ölümleri yüzde 24 arttı. Verilere göre 2013-2018 yıllarında ülkede toplam 2 bin 627 evsiz hayatını kaybetti. 2013’te hayatını kaybeden evsizlerin sayısı 482 iken, bu sayı 2017’de 597’ye yükseldi.

Londra, evsiz ölümlerinin en çok meydana geldiği kent oldu.

Erkeklerin ortalama ömrünün 76, kadınların 81 olduğu ülkede, evsiz erkeklerin ortalama ömrünün 44, evsiz kadınların ise 42 olduğu belirtildi.

İlgili resim

Hükümetin 2027 hedefi

İngiliz hükümeti evsizlikle mücadele için 1 milyar 200 milyon sterlin kaynak ayırırken, ülkedeki evsizliği 2027 yılına kadar bitirmeyi amaçladığını açıklamıştı.

Sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre, İngiltere’de 4 bin 751 kişi sokakta yatıyor. Kabine ve parlamento yerleşkelerinin bulunduğu Londra’nın Westminster ilçesinde yaklaşık 260 kişinin sokakta uyuduğu tahmin ediliyor.

İlgili resim

Ülkede yaklaşık 80 bin aile ise belediyelerin sağladığı geçici barınaklarda yaşıyor. Bu mekanlar tek gecelik yurtlar, hosteller, kadın sığınma evleri veya sosyal konutlar olabiliyor.

Ülkede bir arkadaşının veya akrabasının yanında sığınarak yaşayan “gizli evsizlerin” sayısının ise 3 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir