Sağlık & Yaşam

Dünyanın en yaşlı evli çifti: Matsumoto ailesi

Japonya’da yaşayan Masao ve Miyako Matsumoto dünyanın yaşayan toplam yaşlarına göre en yaşlı çifti olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Dünyanın en yaşlı evli çifti: Matsumoto ailesi ile ilgili görsel sonucuYaşları toplamı 208 olan çift, salı günü aile arasında mütevazi bir törenle rekoru kutladı.

80 senelik evliliğinden hareketle “uzun ilişkinin sırrı sabır ve tahammüldür” diyen Miyako Matsumoto, 108 yaşındaki eşi Masao’yla birlikte Japonya’nın Takamatsu şehrinde emekliliğini yaşıyor.

Miyako elindeki Guinness sertifikasını tutarken “Her zaman ileride daha iyi olacağına inandım ve tahammül gösterdim.” diyor ve ekliyor “Sabırlıydım, gerçek bu.”

1937 senesinde evlendiklerinde bir tören yapamayacak kadar yoksulmuş Matsumoto çifti. Masao İkinci Dünya Savaşı sırasında defalarca deniz aşırı muharebelere gönderilmiş ve sonunda evine sağ olarak dönebilmiş.

Yakın zamanda torununun çocuğunun 25. doğum gününü kutlayan aileleri, bugün 60 üyeden oluşuyor. En küçük çocukları Hiromi Sato, ailesinin geçmişiyle ilgili hatıralarını anlatırken babasının nasıl çalışkan ve kuralcı bir insan olduğundan bahsediyor. “Annemin gerçek kazanan olduğunu söyleyebiliriz” diyor Hiromi, şimdi huzur dolu olan yaşamlarına bakarak.

Dünyanın yaşları toplamı en yaşlı çifti rekoru hâlâ Norveçli Karl ve Gurdren Dolven’e ait. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre Gurdren 2004’te yaşamını yitirdiğinde çiftin toplam yaşları 210’du.

TOKYO, Eurunews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir