Dünya

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu toplantısı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başladı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu’nun 11’inci toplantısı başladı.

KİEV ( UHA HABER)

Toplantıda bulunan  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Kiev  muhabiri Celal Kılıç’ın haberine göre, toplantıya Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, DKTK Yönetim Kurulu üyeleri ile Denetim Kurulu üyeleri, Türkiye ve Litvanya’dan Kırım Tatar diasporalarının temsilcileri katılıyor.

Katılımcılar arasında Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit, DKTK Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, DKTK Yönetim Kurulu üyesi Adas Jakubauskas (Litvanya), Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş, Kırım’dan DKTK Yönetim Kurulu üyesi Zevcet Kurtumerov, KTMM Başkan Yardımcıları  Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Gayana Yüksel, Riza Şevkiyev, Abmecit Süleymanov, Eskender Bariyev, ayrıca DKTK gençlik kolu temsilcileri ve Kırım Tatar aktivistleri var.

Toplantıda aşağıdaki konuların ele alınması bekleniyor.:

  1. Bahçesaray’da Hansaray’ın işgalciler tarafından yok edilmesi ile ilgili durum ve bununla ilgili Kongre tarafından bildiri hazırlanması,
  2. Kırım’ın işgalinin 4’üncü yılı ve Noman Çelebicihan’ın vefatının 100’üncü yıl dönümü etkinliklerinin organizasyonu,
  3. İşgal altında bulunan Kırım’daki durumun görüşülmesi,
  4. Ukrayna Anayasası’nın 10. maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin bildiri hazırlanması ve Kongre tarafından diasporanın bu konuya desteğinin sağlanması.

​ Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun ilk üç toplantısı Romanya’da ve Kiev ile Herson bölgesinin Çongar kasabasında gerçekleştirildi.

Ardından Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 11-13 Nisan’da toplandı. Daha sonra Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu, 29-31 Temmuz 2016 tarihlerinde Eskişehir’de bir araya geldi. Ardından Yönetim Kurulu Kiev’de 4 kez toplantı düzenledi.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir