Sağlık & Yaşam

Dünya Kanser Liderleri Zirvesi Kazakistan’da Gerçekleşti

UHA HABER / Kazakistan’da düzenlenen Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan katılımcılara hitap etti. Zirveye, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da katıldı.

Mustafa Kemal ATATÜRKKazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gerçekleşen ‘Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Başkanı Dina Mired, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve 80’den fazla ülkeden 350 onkoloji uzmanı katıldı.

“Kansere karşı farkındalık meşalesi yakalım”

Ödül töreninde dünyaya 3T çağrısında bulunan Emine Erdoğan, “Liderlere düşen tedbir, teşhis, tedavi için gerekli adımları atmaktır” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Doğru politikalarla kanser yükünü ve kanser risk faktörünü hedef alarak, bugün her yıl görülen, 9.5 milyon kanser ölümünün, yarısını önleyebiliriz. Sorumluluk mevkilerinde bulunan insanlara düşen, tedbir, teşhis, tedavi diyebileceğimiz bu 3T konusunda, gereken adımları zamanlıca atmak ve akıllı liderlik sergilemektir. Akıllı liderlik demek, sorunu ortaya çıktıktan sonra, çözmeye çalışmaktan ziyade, sorunu ortaya çıkmadan önce, önleyecek adımları atmaktır.”

Ruh ve Beden Bütündür

Erdoğan, geleneksel tıbbın önemine dikkat çekerek, “İnsanın ruh ve beden sağlığı, bütüncül olarak ele alınmalıdır. Fiziksel gelişimle ruhsal gelişim arasında, doğrudan ilişki vardır. Biz bu anlamda, medeniyet köklerimizden ve Anadolu irfanımızdan da besleniyoruz. Mevlana’dan İbn-i Sina’ya, Lokman Hekim’den İbrahim Hakkı Hazretlerine, hepsinin ruh ve beden sağlığı öğretisine kulak veriyoruz. İbn-İ Haldun, ‘Az yiyen ve dengeli beslenenlerin, hal ve ahlakları da ölçülüdür’ tavsiyesi, yolumuzu aydınlatıyor” dedi.

KAZAKİSTAN / UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir