Ekonomi

Dünya Beşeri Sermaye sıralaması: Türkiye 59 basamakla en fazla yükselen ülke

 Amerika Birleşik Devletleri merkezli Sağlık Ölçekleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü, Türkiye’nin ‘beşeri sermayesini’ 1990 ile 2016 yılları arasında yüzde 250 arttığını ortaya koydu.
Türkiye bu değerlendirmede 59 sıra yükselerek 195 ülke arasında en büyük artışı sağladı.

Ekonomik gelişmenin en önemli göstergelerinden biri olarak değerlendirilen ‘beşeri sermaye’, Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim tarafından “bir nüfusun sağlık, yetenek, bilgi, deneyim ve alışkanlıklarının tamamı” olarak tanımlanıyor.

ABD’nin Seattle kentinde bulunan enstitü (Institute for Health Metrics and Evaluation), 195 ülkeyi bilimsel yöntemlerle inceleyerek beşeri sermaye sıralaması yaptı.

Araştırmacılar, hesaplamalarında 2 bin 500’den fazla anket inceleyerek ülkelerdeki eğitim seviyesi, eğitim kalitesi ve sağlık endekslerini baz aldı.

Türkiye en fazla gelişen ülke

Rapor, incelediği 195 ülke arasında en büyük sıçramayı Türkiye’nin yaptığına dikkat çekti. Ülke, 1990 yılında 102’inci sırada bulunurken, 2016 yılında 59 sıra yükselerek 43’üncü sıraya yerleşti.

Türkiye ayrıca, beşeri sermayeyi hesaplamak için kullanılan her kriterde de artış gösterdi. Bu kriterlere göre 2016’da eğitim kalitesi 100 üzerinde 79 seviyesinde, sağlık kalitesi ise 75 seviyesinde ölçüldü. Ortalama eğitim süresi 14 yıl, ortalama çalışma süresi ise 43 yıl olarak belirlendi.

Türkiye’nin yanı sıra ölçümlerde en yüksek sıçramaları kaydeden diğer ülkeler arasında Çin, Tayland ve Brezilya bulunuyor.

Beşeri sermaye ile GSMH arasındaki ilişki

Araştırmacılar ayrıca beşeri sermaye ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi de ortaya koydu.

Rapora göre en yüksek gelişme gösteren ülkeler, yıllık gayri safi milli hasılalarında (GSMH) ortalama yüzde 1,1 daha fazla artış gösterdi.

Araştırmayı yapan enstitü Başkanı Dr. Cristopher Murray, “Çalışmalarımız eğitim ve sağlık alanında yapılan yatırımlar ile beşeri sermaye ve GSMH arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Politikacılar bu verileri görmezden gelirlerse kendileri bilir.” dedi.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir