Bilim-Technology

Dubai GITEX: 5. nesil kablosuz ağ teknoloji dünyasına neler vadediyor?

UHA HABER / Her yıl 150 binden fazla insan Körfez Bilgi Teknolojileri Fuarı GITEX’e katılmak için Dubai’ye geliyor. 5G’nin gelişinin nasıl bir dönüm noktası oluşturmayı vadettiğini, akıllı şehirler ve büyük verinin yapay zekayı nasıl yönlendirdiğini öğrenmek için yüzlerce teknoloji meraklısı bu yılki etkinlikte yerini alıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK39. yılında düzenlenen bu etkinlik, 4 bin 500’den fazla fütüristik inovasyon ve teknoloji şirketinin ilgisini çekiyor.

Yapay zekanın hız kazanmasının toplam gayri safi hasılayı yüzde 14 oranında artıracağı tahmin ediliyor. Bu da 14.1 trilyon euro’ya ya da Avrupa’nın 2016’daki toplam gayri safi hasılasına denk geliyor. Ayrıca, yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomisine 110 milyar euro ekleyecek.

Yapay zeka bütün sektörlerde oyunun kurallarını değiştiriyor. Bunu bir sonraki seviyeye çıkaracak olan ise 5G, yani 5. nesil kablosuz ağ. Bu yapay zekanın, işleyebileceği devasa veri seviyeleri nedeniyle katlanarak hızlanan oranda beslenebilmesine izin veriyor.

Etisalat Grup, hâlihazırda, yeni daha hızlı kablosuz sistemin artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve robotikle nasıl işleyebileceğini göstermek için yol katediyor.

5G, 4G’den 100 kat daha yüksek hızlara ulaşabiliyor ve günlük hayattan akıllı evlere, sağlıktan trafiğe birçok alana etki ederek bağlantı daha da mobilleşebiliyor.

5G devrimi hızla devam ederken veri güdümlü herhangi bir teknoloji zorlukları ile birlikte geliyor. Biz yeni bir dijital çağa girerken, inşa ve satın alma maliyetlerinin ve siber güvenlik endişelerinin artması, teknoloji endüstrisinin karşılaştığı zorluklardan bazıları.

DUBAİ, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir