Sağlık & Yaşam

DSÖ: Verem en ölümcül hastalık

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında ölümler giderek artsa da, uzmanlar veremin en ölümcül bulaşıcı hastalık olduğunu hatırlatıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (DW,dpa)’ya dayandırdığı haberine göre, Dünya küresel salgın boyutunda devam eden koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlere odaklansa da, tüberküloz hastalığının en ölümcül bulaşıcı hastalık olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı açıklamaya göre, verem olarak da bilinen tüberkülozun 2018 yılında dünya genelinde 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle yapılan açıklamada, her yıl 10 milyon civarında insanın hastalığa yakalandığı kaydedildi.

Hastaların çok azının tedavi için gerekli olan ilaçlara ulaşabildiğinin vurgulandığı açıklamada her gün 4 binin üzerinde kişinin tüberkülozdan öldüğü dile getirildi.

Akciğer rahatsızlığı olan veya bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların mevcut koranavirüs pandemisine karşı ne kadar savunmasız olduğunun görüldüğünü hatırlatan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüberkülozun öncelikle akciğerleri etkileyen bir hastalık olduğunu belirtti.

Verem hastaları için koronavirüs büyük tehlike

Almanya Cüzam ve Tüberküloz Yardımlaşma Örgütü (DAWH) direktörü Burkard Kömm konuyla ilgili,”Tüberküloz hastalığı olan dört milyon insan için koronavirüs çok büyük tehlike. Çünkü akciğerleri tüberküloz nedeniyle zayıflamış halde, genel sağlık durumları da yoksulluğa bağlı olarak kötü durumda ve gerekli tedaviye erişimleri yok” açıklamasında bulundu.

Özellikle Asya ve Afrika’da koronavirüsten hayatını kaybedebilecek kişilerin tüberküloz hastalarının olacağı tahmin ediliyor.

Tüberküloz hastaları dört farklı antibiyotiğin karışımından oluşan bir ilaçla 6 aydan fazla süren bir tedaviyle iyileşebiliyor. Ancak DAWH’nin verdiği bilgiye göre birçok hastanın tedavisi ilaç yetersizliğinden dolayı erken bitiriliyor. Bazı hastaların bünyesi ise zaman içerisinde ilaca direnç göstermeye başlıyor; bu da tedaviyi zorlaştıran ve uzatan bir süreç oluyor.

[UHA Haber Ajansı, 27 Mart 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir