Şehir Haberleri

‘Donör Ol Umut Ol’

UHA Haber / Buca Belediyesi’nde öğle tatiliyle birlikte, Kızılay görevlileri için de yoğun bir mesai başlıyor. Görevlilerin belediye binasında bulunma nedeni kök hücre bağışı yapmak isteyenlerden kan almak. Onlarca kişi önce bilgi formlarını dolduruyor, daha sonra sırayla kan veriyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKBağışçılardan Esra Akpınar, VOA Türkçe’ye Öykü Arin’in hastalığını sosyal medya üzerinden duyduğunu söylüyor. Akpınar, oturduğu semt olan Buca’da böyle bir kampanya düzenlenince katılmak istemiş: “Bir gün herkesin ihtiyacı olabileceğini düşünüyorum, hepimiz onun yerinde olabilirdik. İhtiyaç sahibine gitmesini istiyorum. Yani empati kurdum, benim de ihtiyacım olabilirdi”.

“Bir daha iğne olmak istemiyor”

Aslında Öykü Arin için bağış kampanyası başlatıldığından bu yana Türkiye’nin birçok farklı bölgesinde benzer sahneler yaşanıyor. Verilen kanlar sadece Öykü Arin için değil, ilik nakline ihtiyaç duyan bütün hastalar için bir umut oluyor. Çünkü kan veren her bağışçı uluslararası veri bankasına kaydoluyor.

“Donör ol, umut ol” sloganıyla başlatılan kampanyaya toplumun her kesiminden destek geldi. Sanatçılar sosyal medya üzerinden çağrılar yaptı, gazeteciler toplu kan bağışında bulundu, sivil toplum örgütleri üyelerini harekete geçirdi, milletvekilleri konuyu Meclis’e kadar taşıdı.

Öykü Arin tedavisini şimdi Antalya’da sürdürüyor. Öykü Arin kontrol amacıyla kan vermek ya da trombosit almak için çok sık iğne olmak zorunda kalıyor. VOA Türkçe’nin sorularını Skype üzerinden cevaplayan annesi Eylem Yazıcı, “Yeni yıla girerken ne istediğini sorduk. Bir daha iğne olmak istemediğini söyledi” diyor.

“Donör sayısı çok düşük”

Yazıcı, Türkiye’de 300 bin civarında olan donör sayısının, düzenlenen kampanyalarla 400 bine çıktığını söylüyor: “Nüfusu 80 milyonu geçen bir ülke için bu sayı çok az. Dünyadaki donör sayısı da 32 milyon. Aslında dünya nüfusuyla kıyaslandığında bu rakam da düşük. Benim kızımın durumunda her yaştan, her cinsiyetten, her etnik kökenden çok sayıda hasta var. Kampanyayı büyütmek için yaşadığınız şehirlerde ve ülkelerde lütfen bizimle temasa geçin. Bu kampanyayı hep birlikte büyütelim. Hem Öykü Arin’e hem de bütün lösemi hastalarına umut olalım”.

Herhangi bir bulaşıcı ve kronik hastalığı bulunmayan, 18-50 yaş arasındaki herkes Kızılay merkezlerinde kök hücre bağışı yapabiliyor. Toplu bağışlarda Kızılay seyyar bir kan verme ünitesini, bağış yapılacak yere gönderiyor.

Soner KIZILKAYA ile ilgili görsel sonucu

HABER : Soner KIZILKAYA

İZMİR, VOA, TÜHA HABER

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir