Avrupa

Doğu Ukrayna’da ateşkes konusunda uzlaşma sağlandı

UHA HABER / Doğu Ukrayna sorununa çözüm için Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderlerinin katılımı ile Paris’te yapılan dörtlü zirvede ateşkes, tutuklu değişimi ve birliklerin kısmen çekilmesinde görüş birliğine varıldı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın (AFP)’ye dayandırdığı haberinde, Doğu Ukrayna sorununa çözüm bulmak amacıyla Fransa’nın başkenti Paris’te toplanan dörtlü Ukrayna zirvesinde barış sürecinin canlandırılması yönünde uzlaşma sağlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in arabuluculuğunda bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Selenski bu yılın sonuna kadar tam ateşkes sağlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Bunun yanı sıra Mart ayı sonuna kadar Doğu Ukrayna’daki Rus birliklerinin kısmen çekilmesinde de anlaşma sağlandı.

Zirvede, bu yılın sonuna kadar karşılıklı tutuklu değişimi konusunda çalışmaların yürütülmesi kararı da alındı. Tutuklu değişiminin bölgede görev yapan  Kızıl Haç’ın desteği ile gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Macron: İlerleme sağlandı

Zirveye ev sahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bu zirve ile uzun süredir tıkanan barış sürecinde ilerleme sağlandığını kaydetti.

Macron, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ateşkes, tutuklu değişimi ve birliklerin geri çekilmesi konusunda sağlanan uzlaşmalar ile üç yıl sonra ilk kez önemli noktalarda ilerleme kaydedildiğini ifade etti. Macron, gelecek dört ay içinde yeni bir dörtlü zirvenin toplanmasının öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.

Bu zirve ile “durgunluk döneminin” aşıldığını belirten Almanya Başbakanı Merkel, zirvede çözüm bulunamayan sorunlara da dikkat çekti. Merkel, Doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerde yerel seçimler sırasında güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunun hâlâ bir sorun olduğunu dile getirdi.

Selenski hayal kırıklığına uğradı

Ukrayna Devlet Başkanı Selenski ise “zirveden beklentisinin daha fazla olduğunu” belirterek, “çok daha fazla sayıda sorunu çözmek istediğini” kaydetti. “Mevkidaşlarım bunun bana ilk buluşma için çok iyi bir sonuç olduğunu söylüyorlar ama doğrusunu söylemek gerekirse benim için çok az” dedi.

Selenksi bu kez ateşkesin hayata geçirilmesini umduğunu da sözlerine ekledi. Bölgede savaşın başladığı 2014 yılından bu yana yaklaşık 20 kez ateşkes sağlanmasına rağmen, varılan uzlaşma tam olarak hayata geçirilememişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Selenski ile ilk kez bir araya gelen Putin, zirveyi “önemli bir adım” olarak nitelendirdi. Ancak Putin, Ukrayna hükümetine Rusya yanlısı ayrılıkçılarla diyalog çağrısında da bulundu.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgeleri, 2014 yılından bu yana Moskova’nın desteklediği silahlı ayrılıkçı grupların kontrolünde bulunuyor.

Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin katılımı ile Normandiya formatı olarak adlandırılan dörtlü zirve son olarak üç yıl önce toplanmıştı. Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2014 yılından bu yana bölgede yaşanan çatışmalarda 13 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

[UHA Haber Ajansı, 11 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir