Avrupa

DİTİB: Almanya’da Müslümanlara yönelik nefret kaygı verici

UHA HABER / Köln’de aşırı sağcı NSU’nun çivili bomba ile düzenlediği saldırının 15’inci yıldönümünde açıklama yapan DİTİB Genel Sekreteri Atasoy, Almanya’da Müslümanlara ve Yahudilere yönelik nefretin kaygı verici olduğunu söyledi. 

Köln merkezli Türk Diyanet İşleri İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da Müslüman ve Yahudilere yönelik açık bir şekilde duyulan nefretin kaygı verici olduğunu açıkladı. DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy, giderek artan tehditlerin artık kamusal alanda da kendini gösterdiğini söyledi.

Atasoy, hafta sonunda Köln’de yaptığı açıklamada, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün Keup Caddesi’nde düzenlediği bombalı saldırının 15’inci yıldönümü öncesinde üzerinde gamalı haç bulunan el ilanlarının dağıtılmasını bu tehditlere örnek olarak gösterdi.

Flugblätter Keupstraße Rechtsextremismus Aşırı sağcıların dağıttığı el ilanları

Gamalı haçlı el ilanları

29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Keup Caddesi’nin bulunduğu Mülheim semti sakinlerinin posta kutularına atıldığı belirlenen el ilanlarında Müslümanlara Almanya’yı terk etmeleri çağrısı yapılıyor ve üzerinde gamalı haç bulunan el ilanlarında kısa süre içinde Müslümanlara yönelik saldırıların başlayacağı ifade ediliyordu. Söz konusu el ilanlarına ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor.

DİTİB Genel Sekreteri Atasoy, el ilanlarının dağıtılmasının Müslümanlara yönelik nefret kampanyasının bir parçası olduğunu ifade etti. Atasoy, Frankfurt Goethe Üniversitesi kampüsünde de “Müslümanaların yanısıra imam ve hahamların öldürülmesi yönünde çağrıda bulunan” el ilanlarının dağıtıldığını belirtti. Bu eylemin arkasında Neonazilerin oluşturduğu “Almanya Nükleer Silah Birliği” (Atomwaffendivision Deutschland) adlı grubun olduğuna işaret eden Atasoy, bu organizasyonun şimdiye hiçbir tartışmada konu edilmediğine dikkat çekti.

Deutschland Gedenken an NSU-Anschlag auf Kölner KeupstraßeKeup Caddesi’ndeki anma töreninde beyaz güvercinler uçuruldu

Anma töreni

Aşırı sağcı NSU üyelerinin düzenlediği çivili bomba saldırısının 15’inci yıldönümü dolayısıyla Pazar günü Keup Caddesi’nde bir anma töreni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı törende yapılan saygı duruşunun ardından barış sembolü sayılan 15 beyaz güvercin uçuruldu. Göçmen kökenlilere ait işyerlerinin yoğunlukta olduğu Keup Caddesi’nde 9 Haziran 2004 yılında çivili bomba ile düzenlenen saldırıda dördü ağır olmak üzere 22 kişi yaralanmıştı. Saldırı sonrasında polis, Türk suç çeteleri arasındaki bir hesaplaşma olduğu şüphesiyle soruşturma başlatmış ve aşırı sağcılık şüphesiyle soruşturma yürütülmemişti. Saldırıdan yaklaşık yedi yıl sonra, saldırının aşırı sağcı NSU üyeleri tarafından düzenlendiği ortaya çıkmıştı.

KÖLN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir