Türkiye

Dışişleri Bakanlığından “Türk Dış Politikası” konulu makale yarışması

UHA HABER / Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından, lisans öğrencileri için Türk Dış Politikası konulu bir makale yarışması düzenleniyor. Yarışmanın ödülleri arasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yurt dışı seyahati de var.

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Cumhuriyet’in 100. yılında, öğrencileri, 2023 hedeflerine ulaşma yolunda “Türk Dış Politikası”nın ana unsurları, araçları, öncelikleri, fırsat alanları, karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ele alan makaleler yazmaya davet ediyor.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Yarışmaya gönderilecek makalelerde, “araçlar ile temel hedefler arasında, üzerine iyice düşünülmüş ilişkiler” olarak da tanımlanan “Büyük Strateji” kavramı kapsamında mevcut ve potansiyel dış politika meselelerimizin stratejik bir çerçevede ele alınması bekleniyor.

28 Ekim’de başlayan yarışma başvuruları, 15 Aralık’a kadar devam edecek. İlk üçe giren yarışmacılar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir yurt dışı seyahatinde resmi heyette yer alacak. Ayrıca, birinciye 10 bin lira, ikinciye 7 bin 500 lira, üçüncüye ise 5 bin lira para ödülü verilecek.

Değerlendirme nasıl yapılacak?

Makalelerin değerlendirmesi, Dışişleri Bakanlığı mensupları ve akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından yapılacak.

Değerlendirmelerde yazım tekniği, metodoloji, dil ve ifade yeteneği, savların özgünlüğü ve uygulanabilirliği dikkate alınacak.

SAM Başkanı Ufuk Ulutaş da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, öğrencileri yarışmaya katılmaya davet etti.

Yarışmaya kimler katılabilir?

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, hukuk, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencileri yarışmaya katılabilir.

Başvuru şartları

– T.C. vatandaşı veya MaviKart hamili olmak,

– Türkiye’deki veya yurt dışındaki üniversitelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde lisans öğrencisi olmak,

– Makaleler, yazarının güncel özgeçmiş ve öğrenci belgesiyle birlikte “yarisma@mfa.gov.tr” e-posta adresine “SAM Makale Yarışması” konu başlığıyla gönderilmeli,

– Yarışma için hazırlanacak makaleler Türkçe veya İngilizce dillerinde en az 3 bin en fazla 4 bin kelime olmalı. İngilizce ve Türkçe özetler ile son notlar kelime sınırlamasına dahil değil.

Yarışmaya katılan makalelerin tüm yayın, yayım ve dağıtım hakları Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezine ait. Ayrıntılı yazım kuralları http://sam.gov.tr/tr/instructions-for-authors/ adresinde mevcut.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir