Türkiye

Demirtaş Siyaseti Değil, Terörü Seçti

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, “Demirtaş siyasi muhalefeti, fikirleri, söyledikleri için hapiste değil. Aksine meşru siyasi zeminde muhalefet etmediği için; fikirlerini söylemek yerine tehdidi, baskıyı, zoru, terörü seçtiği için içeride” dedi.

 

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar

İsmail Çağlar, 2Haziran seçimlerine giderken Erdoğan karşıtı bloğun Demirtaş sevgisi yine depreştiğını söyledi.

Çağlar söyledikleri şu;

“HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş hapisten çıkmalıymış. Böylece eşit şartlarda demokratik bir seçim olacakmış. Cumhurbaşkanı adaylarının birisinin tutuklu olması Türkiye’de demokrasi açısından kaygı verici bir durummuş”.

İsmail Çağlar’ın ‘Demirtaş Siyaseti Değil, Terörü Seçti‘ başlıklı yazısına şöyle devam ediyor :

“Olur da seçim ikinci tura kalırsa hesapları bunlar. Demirtaş kimsenin umurunda değil. Ama Demirtaş’a şirinlik yaparak Kürt oylarına göz kırpıyorlar.
Seçim ikinci tura kalırsa ilk turda Demirtaş’a oy veren seçmenin oyunu almayı umuyorlar.
Siyasette iki artı ikinin dört etmediğini öğrenemediler gitti. Bu saatten sonra da öğrenecekleri yok. Onun için neden Demirtaş’a oy veren seçmenden oy alamayacaklarını uzun uzadıya anlatmayacağım.
Ama şu demokrasi meselesi önemli…

Demirtaş’ın hapiste olması gerçekten demokrasimiz için kötü bir tablo mu?
Soruya cevap vermek için Demirtaş’ın neden hapiste olduğuna bakmak lazım.

Demirtaş siyasi muhalefeti, fikirleri, söyledikleri için hapiste değil. Aksine meşru siyasi zeminde muhalefet etmediği için; fikirlerini söylemek yerine tehdidi, baskıyı, zoru, terörü seçtiği için içeride.

Haydi isimlerden kurtulalım.
Meseleyi Demirtaş’ın şahsında değil ilkeler temelinde konuşalım. Seçime giden bir ülke düşünelim. Bu ülkede adaylardan birisinin terör örgütü ile sıkı ilişkide olduğunu düşünelim. Bu adayın partisinin kuvvetli olduğu coğrafyada başka partide siyaset yapan kişilerin tehdit edildiğini, aracının kundaklandığını, evinin kurşunlandığını, çoluk çocuğunun kaçırıldığını hatta kendisinin ve ailesinin öldürüldüğünü düşünelim.

Güvenlik güçleri bu ortama müdahale etmeden, emniyet tam anlamı ile sağlanmadan, bu terör faaliyetlerine destek veren siyasiler cezalandırılmadan özgür ve adil bir seçimden bahsedemeyiz.

Demirtaş’a geri dönelim; Demirtaş Kobani bahanesiyle insanları sokağa döküp onlarca kişinin öldürülmesine sebep olmadı mı? Yasin Börü’nün katilleri Demirtaş’ın çağrısı ile sokağa çıkanlar değiller miydi? Doğu ve Güneydoğu’daki AK Partili siyasetçiler Demirtaş’ın terör örgütü olarak tanımlamadığı PKK tarafından öldürülmedi mi? Demirtaş PKK’nın kurucusu Öcalan’ın heykelini dikmekten bahsetmedi mi?

Demirtaş’ın genel başkan olduğu dönemde HDP’li siyasetçiler canlı bombaların cenazesini omuzlamadı mı? Demirtaş bu faaliyetleri hoş görmedi mi?
Şimdi sorumuz şu; Demirtaş gibi teröre, suça, cinayete, kana bulaşmış birisi elini kolunu sallayarak sokaklarda dolaşırken özgür ve demokratik seçimlerden bahsedilebilir mi?

Gerçeği her fırsatta çok açık ifade etmek gerekiyor; siyaseti değil terörü seçen Demirtaş’ın hapiste olması değil olmaması demokrasimiz için bir tehdit oluşturur.
Gerisi boş laf!”.

***

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir