Türkiye

DEAŞ’lı teröristlerin iade süreci bugün başlıyor

UHA HABER / Türkiye, terör örgütü DEAŞ mensuplarının vatandaşı oldukları ülkelere iadesi için süreci hızlandırıyor. Bu kapsamda iade süreci bugün başlayacak.

Yurt içinde ve dışında terör örgütlerine karşı operasyonlar yapıldı. Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 bin 500’den fazla terörist etkisiz hale getirildi, şehir yapılanmaları çökertildi. Çok sayıda terörist ya hapse atıldı ya da geri gönderme merkezlerine yerleştirildi.

İade süreci başlıyor

Bugüne kadar 7 bin 500 DEAŞ’lı terörist, vatandaşı olduğu ülkelere iade edilmişti. Kalan teröristler için de iade işlemleri hızlandırılıyor. İade süreci bugün başlıyor.

Türkiye’deki hapishanelerde bin 200 DEAŞ’lı terörist bulunuyor. 12 geri gönderme merkezinde ise 813 terör şüphelisi tutuluyor. Suriye’deki DEAŞ kamplarından kaçıp Türkiye tarafından yakalanan ve tekrar hapishaneye konulanların sayısı ise 287.

Avrupa Birliği ülkeleri başı çekiyor

İade işlemleri yapılacak ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri başı çekiyor. Batı, bu teröristleri kabul etmemek için vatandaşlıktan çıkma yoluna gitse de, Türkiye bu tarz oyalamalara müsaade etmeyecek.

Batı ülkelerinin teröristleri vatandaşlıktan çıkarmalarını değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “‘Biz bunları vatandaşlıktan attık siz ne yaparsanız yapın.’ Yok öyle yağma. Çatlasanız da, patlasanız da, sinseniz de, saklansanız da o DEAŞ’lıları, kendi insanınızı, vatandaşlıktan çıkarsanız da, çıkarmasanız da sizin ülkenize göndereceğiz.” dedi.

İade süreçleri İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları ile emniyet birimlerinin koordinesinde gerçekleşecek.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir