Şehir Haberleri

DEAŞ’ın yok ettiği Suriye’deki Palmira’dan gelen tarihi eserler İstanbul’da sergileniyor

DEAŞ antik kent Palmira’daki tarihi eserleri yok etti. Ancak Palmira bir zamanlar Osmanlı toprağıydı. Oradan gelen eserler hala İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sengileniyor.

“Palmira”, diğer bir ismi “Tedmur”.

Bilinen tarihi milattan önce 2000 yılına kadar gidiyor.

Palmira, tarih sahnesinde Asurlular, Persler, Romalılar gibi çok sayıda farklı kültüre ev sahipliği yaptı.

İpek Yolu’nun da geçtiği kent Hellenistik ve Roma dönemlerinde en zengin ve görkemli çağını yaşadı.

Muhteşem eserlerin gün yüzüne çıkartıldığı kent 2010 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındı.

2011 yılında Suriye’de iç savaş başladığında hiç kimse Palmira’nın başına neler geleceğini tahmin edememişti. Terör örgütü DEAŞ antik kenti 2015 yılında ele geçirdi.

Sonra tüm dünyayı şoke eden görüntüler düştü ajanslara. Balyozlarla kırılan heykeller, rölyefler, freskler.

Yaklaşık bir yıl boyunca terör örgütünün kontrolünde kalan Palmira Antik Kenti’nde çok sayıda tarihi eser bombalarla, balyoz darbeleriyle yerle bir oldu, insanlık tarihinin önemli bir bölümü yok oldu.

İstanbul’daki Palmira esereleri müzede seregileniyor

Suriye yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğunun toprağıydı. Arkeolojinin önem kazandığı 18. yüzyılda buradaki bir takım eserler İmparatorluğun başkentine, İstanbul’a getirildi.

Kurulduğu dönemde bir imparatorluk müzesi olan Arkeoloji Müzesi zengin kolleksiyonuna, imparatorluğun dört bir yanından gelen eserler arasına Palmira kalıntıları da eklendi.

Bugün artık Palmira’da sağlam örneği kalmayan heykeller ve rölyeflerin en güzel örnekleri İstanbul’da, Arkeoloji Müzesi’nde yaşatılıyor.

Palmira kalıntıları özellikle yabancı turist ve araştırmacıların akınına uğruyor.

Özellikle milattan önce  2. yy.’dan kalan mezar taşları, kabartmalar, lahit gövdeleri, rahip ve kadın başı heykelleri büyük önem taşıyor.

Çünkü yüz tasviri yapılan kabartma ve heykellr DEAŞ terörristleri tarafından özellikle yok edilmişti.

Bunların yanı sıra binlerce yıl önce kullanılmış kaseler, küpeler, adak eşyaları ve su mermerleri serginin en gözde eserleri arasında yer alıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Palmira Antik Kenti kalıntıları pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.

Haber: Serhan Sevin

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir