Spor

Daniel Candeias’ın “en”leri

UHA HABER / Futboldaki idolü, çalıştığı en iyi teknik direktör, Süper Lig’de en çok zorlandığı savunma oyuncusu, Türkiye’de en beğendiği genç yetenek, en unutamadığı maç… Gençlerbirliği’nin oyuncusu Candeias, “en”lerini trtspor.com.tr için sıraladı.

TRT Spor‘da yer alan haberde, Profesyonel futbol hayatına Porto’da başlayan Daniel Candeias, aralarında Benfica, Nürnberg, Granada, FC Metz, Alanyaspor ve Glasgow Rangers’ın da bulunduğu 10’un üstünde takımda forma giydi. Candeias, geride bıraktığımız yaz transfer döneminde ise Süper Lig ekibi Gençlerbirliği’ne imza attı.

31 yaşındaki Portekizli kanat oyuncusu, “en”lerini ve Türkiye hakkındaki görüşlerini trtspor.com.tr’e anlattı. İşte Daniel Candeias’ın yanıtları…

Soru: Porto’da oynayan birçok oyuncu Türkiye’ye transfer oldu. O zamandan bu yana Türkiye’yi takip ediyor muydu?

Candeias: Tabiki ben de daha önce Türkiye’de Alanyaspor’da oynadım. O dönemdeyken de burada oynayan arkadaşım Castro vardı. Direkt tanışmıyoruz ama Quaresma da var, onları takip ediyordum. Görüştüğüm arkadaşlarım da vardı onlar üzerinden Türkiye’yi takip ediyordum.

Soru: Çalıştığı en iyi teknik direktör?

Cevap: Her antrenörden öğrendiğim birçok şey oldu, hepsinden önemli şeyler öğrendim. Ferreira ile çalışmaya başlayınca hayatımdaki en önemli adımları onunla attım .Portekiz Ligi’ne başlamamda önemli bir katkısı oldu.

Soru: Futbola başlarken kendisine idol olarak gördüğü biri var mıydı?

Cevap: Öncelikle kendi pozisyonumdaki oyuncular dikkatimi çekiyordu, onları takip ediyordum. En önde gelen Quaresma. Luis Figo’nun da hayranıydım. Quaresma daha sonra biraz daha öne çıkmaya başladı.

Soru: Türkiye hakkında neler düşünüyor? Türkiye’yi tercih etmesinde bu düşünceler etkili oldu mu?

Cevap: Gelmeden önce burayı bilen burada oynamış bazı arkadaşlarımla görüştüm. Evinizden ayrılıyorsunuz, yeni bir ülkeye gidiyorsunuz, orayla ilgili kafanızda bazı düşünceler oluyor. Fakat buraya geldiğimde çok iyi karşılandım. İlk günden bugüne kendimi evimde gibi hissediyorum. Burada olduğum için çok mutluyum.

Soru: Türkiye Ligi’nde en çok zorlandığı savunma oyuncusu kim?

Cevap: Galatasaray’da oynamış Lionel Carole ve Beşiktaş’ta oynamış Adriano güçlü oyuncular, onlara karşı oynarken zorlandığımı hissettim.

Soru: Türkiye’de beğendiği genç yetenek var mı varsa kim?

Cevap: Trabzonspor’da 10 numara oynayan Abdülkadir Ömür, dikkatimi çeken oyunculardan bir tanesi. Bunun yanı sıra kendi takımımızın içinde çok yetenekli bir genç var. İleride çok büyük bir futbolcu olacağına inanıyorum. Bu potansiyele sahip o da Berat. Bu şekilde çalışmaya devam ederse ileride onu ülkenin önemli futbolcularından birisi olarak göreceğiz. Buraya transfer olduğumda çok kısa süre içerisinde Mert’te olan potansiyeli gördüm ve kısa süre içerisinde önemli bir transfer gerçekleştirerek Roma’ya transfer oldu. Berat’ta böyle çalışmaya devam ederse kısa süre içerisinde kendini önemli yerlere taşıyabilecek bir futbolcu.

Soru: Kendi takımı dışında maçlarını izlediği takip ettiği bir takım var mı? Glasgow Rangers takımında hala çok seviliyor, Rangers’in maçlarını takip ediyor mu?

Cevap: Genelde Portekiz Ligi’ndeki maçları takip ediyorum, Türkiye Ligi’nde de büyük takımların oynadığı, önemli maçları takip ediyorum. Rangers takımında 2 yıl oynadım benim için özel bir yeri var bana karşı özel ilgi gösterdiler, Rangers taraftarına hala hisler besliyorum ve maçlarını takip ediyorum.

Soru: Futbol kariyeri boyunca unutamadığı maçı ve golü var mı?

Cevap: Her maçın kendine göre hikayesi var, her maç önemli. Benim için en özel maç Portekiz Ligi’ndeki ilk maçım Benfica-Porto bir klasik haline gelmiş derbi maçı. Bu maçla kariyerime başlamak benim için çok özel. En özel gol Portekiz 1. Ligi’nde ilk attığım gol.

Soru:Türkiye’ye gelmiş yabancı futbolcular hakkında neler düşünüyorsunuz?

Cevap: Türkiye’ye gelen her önemli oyuncu buraya bir şeyler katıyor, insanların bakışı değişiyor daha fazla ilgi çekiyor. Falcao ligin kalitesini arttırıyor, insanların lige olan ilgisini de arttıracaktır.

Haber: Ahmet Öztel

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir