Medya

Cumhuriyet gazetesi davasında Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten kararı

Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına hükmedildi.

Elimi BırakmaFirari oldukları için dosyaları ayrılan iki sanığın İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında mahkeme heyeti Dündar ve Tanır hakkında yakalama kararı bulunduğunu hatırlattı. Heyet iki sanığın ifadeleri alınamadığı gerekçesiyle kırmızı bülten çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada sanık olarak yargılanan Can Dündar hakkında gıyabi tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarılmasına karar vermiştir.

Gazetede çalışan isimler hangi cezayı aldı?

25 Nisan’da kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Bülent Yener, Turhan Günay ve Günseli Özaltay hakkında kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi. Heyet, Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’a silahlı terör örgütlerinin hiyerarşik yapısına dahil olmaktan dolayı 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Vakıf Başkanı Mehmet Orhan Erinç ise ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlamasından 6 yıl 3 ay hapis cezasına, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Murat Sabuncu ve muhabir Ahmet Şık ise aynı suçtan ayrı ayrı 7 yıl altışar ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, terör örgütlerine yardım etmek suçundan Bülent Utku’yu 4 yıl 6 ay, Kadri Gürsel’i 2 yıl 6 ay, Aydın Engin’i 7 yıl 6 ay, Hikmet Aslan Çetinkaya’yı 6 yıl 3 ay, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ile Önder Çelik’i de ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Yusuf Emre İper ise ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Twitter’daki ‘jeansbiri’ hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu ise ‘terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan ve sosyal medya paylaşımlarının etki gücü gibi nedenlerden dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Can Dündar ile ilgili görsel sonucu

Can Dündar’a Almanya’da ek güvenlik tedbiri

Öte yandan yaklaşık iki yılı aşkın süredir Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan gazeteci Can Dündar için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı yaptığı ziyaretin ardından Alman polisi tarafından ‘tehlike seviyesinin artması gerekçesiyle’ ek güvenlik önlemleri alındı.

Dündar, Alman hükümetinin kendisine arka çıkmasını takdir ettiğini belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendisi hakkında yazılmış bir haberi asla unutmadığını ve intikam almaya çalıştığını söyledi.

MİT tırları davasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlanan gazeteci Dündar hakkında Nisan ayında “gıyabında tutuklama” ve “kırmızı bülten çıkarılması” kararı verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ziyaretinde Can Dündar’ın bir ajan olduğunu ve iadesini talep ettiklerini söylemişti.

Dündar ise aynı gün düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın “yalan söylediğini”savunarak, gazeteci olduğunu vurguladı.

Dündar yaptığı haber yüzünden yargılandığını belirterek “Erdoğan benim gazeteci değil, ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir