Gündem

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “sıfır atık” zirvesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “sıfır atık” zirvesi kapsamında TRT’ye “Sıfır Atık Medya Ödülü” takdim edildi. Ödülü TRT Genel Müdürü İbrahim Eren aldı.

Geçen yıl hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’nde gelinen durum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan “Sıfır Atık Zirvesi”nde değerlendirildi.

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çöp kamyonu girmiyor”

Projeyi himaye eden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “sıfır atık” projesi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çöp kamyonu girmediğini söyledi.

“Bizim de kullan at kültürünü bir tafara bırakarak değişimi başlatmamız gerekiyor. Bunu da ilk aşaması bireysel tutumlarımız. Sistemler kurabilirsiniz fakat davranışları değiştiremezseniz sistem de işlemez. Az önce külliyeden kurduğumuz sistemden bahsettim. Şayet insan unsurunu katmasaydık başaramazdık. Sıfır atık gönüllüleri ekibi kurduk. Atık kumbaralarını her gün kontrol ettik. Personelin sorularını soracağı platformlar oluşturduk, davranışlara odaklandık.”

“7 bin 162 kamu kuruluşunda uygulanır hale geldi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “sıfır atık” zirvesinde konuştu:

Çığ gibi büyüyen bu hareket bugün artık 7 bin 162 kamu kuruluşunda uygulanır hale geldi. Amacımız sıfır atık sistemini tüm Türkiye’ye tüm ülkemize yargınlaştırmaktır.

1 yıl içinde 3,5 milyar kaynak

Sıfır atık projesi ile hayata geçmesi ile birlikte önemli kazanımlar elde etmeye başladık.

Projenin hayata geçirildiği bir yılla bakın sadece bir yılla, 2.2 milyon ton ambalaj atığı, 58 bin ton atık elektirikli ve elektironik eşyayı, 38 bin ton bitkisel ve 80 bin ton madeni atık yağı, 184 bin ton ömrünü tamamlamış lastiği kaynağında ayrı ayrı toplayarak geri kazandık. Tüm bunlarla sadece bir yıl içinde ekonomiye 3.5 milyar lira kaynak sağladık.

TRT’ye “Sıfır Atık Medya Ödülü”

Emine Erdoğan, projeye katkıda bulunanlara geri dönüşüm camdan yapılmış plaket verdi. Programa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da katıldı.

“Sıfır atık” uygulamasına geçen ilk medya kuruluşu olması dolayısıyla zirvede TRT’ye “Sıfır Atık Medya Ödülü” verildi. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ödülü Emine Erdoğan’dan aldı.

TRT, projeyi uygulayan ilk medya kuruluşu olmasının yanısıra yayınlarıyla “sıfır atık” konusunda farkındalık oluşturulmasına katkı sağladı.

Projeyle ilgili haberlere geniş yer verildi, öğretici kamu spotları hazırlandı.

TRT’nin çevre programları ve dizilerinde de sıfır atık uygulaması özendirici şekilde işlendi.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir