Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Senegal ziyaretinin yansımaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika turunun 3’üncü ayağı Senegal’e yaptığı iki günlük ziyaret, ülke basınında geniş yer buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Senegal arasında kalkınma alanında iş birliği sağlanması adına gösterdiği çaba ve Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) ülkedeki okullarına verdiği destek, ülke basınında büyük yankı uyandırdı.

Ülkenin önde gelen basın kuruluşları ve gazeteler, attıkları manşetlerle Türkiye ile Senegal arasındaki dostluk ve iş birliğinin tercümanı oldu.

Senegal’in resmi televizyon kanalı RTS’nin yanı sıra Fransızca ve ülkede en çok konuşulan yerel dil Wolofça yayın yapan çok sayıda televizyon kanalı, Erdoğan’ın ülkedeki temaslarını canlı verdi.

Erdoğan’ın savaşçı konuşması

Fransızca yayın yapan yüksek tirajlı gazetelerden L’observateur, ziyareti “Erdoğan’ın savaşçı konuşması” manşetiyle gördü.

Gazetenin ana sayfasında, Erdoğan’ın ziyaretteki konuşmalarından “Kültür ve ahlakımız Afrika’nın istismar edilmesine müsaade etmez”, “5 ülke tüm dünya ülkelerinin kaderini belirleyemez”, FETÖ ile mücadelemiz devam ediyor”, “Senegal’le imzaladığımız 28 anlaşma ile ticaret hacmimiz 430 milyon dolara çıktı” spot başlık olarak geçti.

Ülkenin resmi haber Ajansı Ajans Press Senegal de ziyareti, çok sayıda haberle abonelerine ulaştırdı.

Erdoğan’ın Senegal ziyaretine günler kala “Hoş Geldiniz” yazılı Türkçe manşetiyle basılan ülkenin önde gelen gazetelerinden Le Soleil de “Senegal ve Türkiye arasında 430 milyon dolarlık başarı” manşetini attı.

İki ülke arasında demiryolu inşası, hidrokarbür ve turizm alanında yapılan anlaşmalardan bahseden gazetenin içeriğinde BM’de gidilmesi gereken reform konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Macky Sall’in aynı görüşte olduğuna dair haberler yer aldı.

Ülkenin günlük gazetelerinden Sud Quotidien de ziyarete ilişkin ana sayfasında “Dakar ve Ankara arasında samimi iş birliği” başlığını kullandı.

Ülke basınında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Senegal’i ziyareti öncesinde “Dakar, 28 Şubat Çarşamba günü uluslararası diplomasi satrancında verimli hamleler yapan güçlü Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamaya hazırlanıyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir