Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçiye destek ödemesi müjdesi

UHA HABER / Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yağlı tohum ve hububatta beklenen 1 milyar 200 milyon lira desteği Kurban Bayramı’ndan önce vereceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğü’nde TİGEM 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Sizler bugün sadece tarlanızdaki ürünün hasadını yapmıyorsunuz, aynı zamanda her anı sabırla ve tevekkülle geçirilen bir senelik çalışmanın neticesini de alıyorsunuz. Sizler bugün Rabb’imizin insanın istifadesine sunduğu toprağın, suyun, güneşin bereketine bir kez daha şahitlik ediyorsunuz. İşte böyle bir günde, buradaki çiftçilerimizin nezdinde Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerimizin hasat bayramını gönülden tebrik ediyorum. Sizlerle beraber ülkemizdeki tüm çiftçi kardeşlerime emekleri, gayretleri, fedakarlıkları için şahsım ve milletim adına şükranlarımızı sunuyorum.

Ben bu müjdemizi bir kez de burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat kilogramda 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için de taban fiyat kilogramda 16,5 liradır. Buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklediğimizde, kilogram fiyatları fiilen 19 lira ile 18,5 lira arasına gelmiş oluyor. Hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başlangıcına denk gelen Kurban Bayramı’nın hemen akabinde inşallah alıma geçiyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.

Deneme sürüşünü yaptığımız 7 saat aralıksız çalışabilen ilk yerli elektrikli traktörümüz seri üretime hazır. Yüzde 95’e varan yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktör bu özelliğiyle çiftçilerimizin maliyetlerini düşürecek.

Yağlı tohum ve hububatta beklenen 1 milyar 200 milyon lira desteği Kurban Bayramı’ndan önce vereceğiz.

Devlet olarak Düzceli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gidermek için elimizden geleni yapacağız.

Gıda güvenliğini garanti altına almak, altını çizerek söylüyorum; ülkemiz için aynı zamanda bir milli güvenlik meselesidir.

Tarım sektörümüzü dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışır hale getirdik.

2002 yılında yaklaşık 37 milyar lira olan tarımsal hasılamız 213,4 milyara ulaştı.

2018 yılında tarımda dış ticaret fazlası 5 milyar dolar gibi çok önemli bir rakama ulaştı.

Son dönemde ülkemizle beraber tüm dünyada organik tarıma ilgi arttı. Göreve geldiğimiz günden bu yana organik tarım ve tohuma önem verdik.

2002 yılında 145 bin ton olan tohum üretimi 2018 yılında 1 milyon tonu aştı.

Kalkınma planımızda tarım sektörü için çok önemli hedef ve destekler yer alıyor.

Merkez Bankası faizde 425 baz puan indirdi. Daha da düşecek, yıl sonuna kadar daha da düşecek. Benim çiftçim, yatırımcım, girişimcim inşallah bu faiz belası altında ezilmeyecek.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir