Eğitim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye eğitim-öğretim alanında sıçrama yapacak konuma ulaşmıştır

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün itibarıyla Türkiye eğitim öğretim alanında artık sıçrama yapacak konuma ulaşmıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabataş Lisesinde düzenlenen yeni eğitim öğretim yılı açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Yeni eğitim öğretim yılı ülkemizin daha büyük atılımlara imza atmasına vesile olacak”

Bu eğitim öğretim sezonunda tüm çocuklarımıza başarılar diliyorum. Şehit olan, afetlerde, kazalarda şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. İnşallah 2018-2019 eğitim öğretim yılı, yeni bir doğuşun, şahlanışın arefesinde bulunan ülkemizin daha büyük atılımlara imza atmasına vesile olacaktır. Her eğitim öğretim dönemi olduğu gibi bu yılı da yeni bir başlangıç olarak görüyoruz.

Türkiye’nin geleceğine damga vuracak isimler okullarımızın sıralarından çıkacaktır. Yeni ve büyük Türkiye’nin mimarları bu salondan ve bu sınıflardan, bu okullardan yetişecektir.

“Eski eğitim öğretim mantalitesini bir daha geri gelmemek üzere rafa kaldırdık”

İktidara geldiğimiz günden beri eğitim öğretim konusuna büyük önem veriyoruz. 2002’de göreve geldiğimizde ülkemizi 4 sütun üzerine yükseltmeyi eğitim, sağlık, adalet, emniyet olarak ifade ettik. Eğitim meselesinde asla ‘böyle gelmiş böyle gider’ anlayışına kapılmadık. Eski eğitim öğretim mantalitesini bir daha geri gelmemek üzere rafa kaldırdık. Sistemi çok daha sorgulayıcı bir yapıya kavuşturduk.

“Eğitimde millileşmeye en güçlü tepkiyi eğitimi ideoloji olarak görenler gösterdi”

Eğitim öğretimin millileşmesine karşı en güçlü tepkiyi eğitimi ideoloji olarak görenler gösterdi. Biz bunlara aldırmadan kararlılıkla yolumuza yürüyoruz. Hiçbir başarıya zahmetsiz ulaşılmaz. Meseleye at gözlüğüyle bakan çevrelere pirim vermeden reformlarımıza devam ettik. Verdiğimiz sözlerin neredeyse tamamını yerine getirdik.

“Öğretmen sayısını 920 binin üzerine çıkardık”

Biz göreve gelmeden önce Türkiye’de öğretmen sayısı 526 bindi. Geçtiğimiz 16 yılda yeni atamalarla bu rakamı 920 binin üzerine çıkardık. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı öğrenci yetiştiremezsiniz.

81 ilde 16 yılda 288 bin adet yeni derslik inşa ederek 575 binin üzerine çıkardık. Okullarımıza 2 bin 84 elektronik kütüphane kazandırdık.

“Katsayı problemini kaldırarak çocuklarımızı ayrımcılıktan kurtardık”

Üniversiteye girişte katsayı engelini kaldırarak çocuklarımızın ayrımcılığa kalmasının önüne geçtik. İmam hatip okullarının sayılarını milletimizin taleplerine göre arttırdık.

Okul öncesi eğitim öğretimi süratle yaygınlaştırıyoruz. Eğitim öğretimde fırsat eşitliği de üzerinde en ciddi ve en hassas şekilde durduğumuz konular arasında yer alıyor. Buna mecburuz. Erkekler okuduğu kadar kızlar da okusun istiyoruz. Onun için de eşimle birlikte Şanlıurfa’da başlattığımız o süreç yayılarak devam ediyor. Zengin kadar fakir de en kaliteli eğitim imkanına kavuşsun. Büyükşehirdeki imkanların en ücra köylerimize kadar ulaşmasını, 81 milyonun her bir ferdinin aynı fırsatlardan yararlanmasını istiyoruz. Eğitim öğretim desteklerimizle hiçbir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle okuldan mahrum kalmamasını sağlamaya çalışıyoruz.

“Provoke etmek isteyenlere rağmen bu yıl da kitapları sıralara yetiştirdik”

Kırtasiyeci dükkanlarında 1 hafta sırada beklerdik kitaplarımızı alabilmek için. Kitap gelmiyordu, defter, kalem gelmiyordu. Biz bunu aşacağız dedik. Sıraların üzerine devlet olarak kitapları koyacağız dedik. Bunu da en kalitelisinden yapacağız dedik. Birinci hamur kağıttan kitapları hazırlayıp masanın üstüne koyacağız dedik. Bu sene birileri provoke etmek istedi, dediler ki ‘basmıyoruz’. Bu defa Milli Eğitim Bakanlığımız sağolsun seferberlik ilan etti ve yine bu yıl, sıralara bu kitapları yetiştirdik.

“Türkiye eğitim-öğretim alanında sıçrama yapacak konuma ulaşmıştır”

Son 16 yılda altyapı konusunda atılan adımlar meyvelerini vermeye başlamıştır. Türkiye ilim noktasında yokluklar ülkesi olmayacak. Bugün itibarıyla Türkiye eğitim öğretim alanında artık sıçrama yapacak konuma ulaşmıştır.

“Çocuklarımızı belli kalıplara formatlamak yerine kendi özelliklerini keşfettirmeliyiz”

Eğitim-öğretim sistemimizi çocuklarımıza öz güven duygusu kazandıracak, atılım ruhu aşılayacak, pergelin bir ayağını değerlerimize ve ülkemize sabitleyip, diğer ayağıyla tüm dünyayı dolaşacak şekilde inşa etmeliyiz. Çocuklarımızı belli kalıplara göre formatlamak yerine, yaradılıştan sahip oldukları, Allah’ın onlara lütfu olan özelliklerini keşfettirecek biçimde evlatlarımıza yaklaşmalıyız.

Bugün sınıflarımızda temel sorun dikkat ve konsantrasyon eksikliğidir. Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız. Mesleki eğitimle iş hayatını birleştirecek projelere ivme kazandırmamız gerekiyor.

Okulunuz bitse de algılarınızı açık tuttuğunuz sürece hayat mektebinde her gün yeni şeyler öğrenmeye devam edeceksiniz. Oku, düşün, uygula, neticelendir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlamlı hediye

Okul müdürü Selman Küçük ve iki öğrenci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a okulun arşivinde bulunan, Çanakkale Cephesine katılması için bir öğretmenin 17 yaşındaki bir öğrencisi için yazdığı tasdikname ve not belgesini hediye etti.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir