Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze’de yaşananların sorumlusu Netanyahu ve Trump’tır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’de yaşananlardan Netanyahu ve Trump’ı sorumlu tutarak, “Gazze’de öldürülen insanların sayısına bakın, bu bir felakettir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra ziyaretinde, Bloomberg International kanalında gündemi değerlendirdi.

“Gazze’de yaşananların sorumlusu Netanyahu ve Trump’tır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’deki saldırıları için “Gazze’de öldürülen insanların sayısına bakın. Bu bir felakettir. Gazze’de yaşananların sorumlusu Netanyahu ve Trump’tır” dedi.

“Hakan Atilla’yı suçlu bulmak Türkiye’yi suçlu bulmaktır”

ABD’deki Ambargo Davası ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, davanın iki ülke ilişkilerine zarar vermemesini temmenni etti.

“Temennim, ABD’deki Ambargo Davası’nda Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermeyecek bir netice çıkması. Hakan Atilla kesinlikle suçsuzdur. Onu suçlu bulmak Türkiye’yi suçlu bulmaktır.”

“Bölgenin huzuru açısından doğru bulmuyoruz”

Erdoğan, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilip, İran’a yeniden yaptırım uygulamasının doğru olmadığını savundu.

“ABD’nin İran’a yaptırımlarını duymaktan bıktık. Bölgenin huzuru açısından doğru bulmuyoruz. Neye göre İran’ı cezalandırıyorsunuz? Bunlar doğru şeyler değil.”

“Seçimden sonra farklı bir tablo olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran ile ilgili şunları söyledi:

“Şu anda görünen o ki, iyi gidiyoruz. Seçimden sonra parlamento ve parlamento dışı tablo farklı olacak. Dersimizi iyi çalıştık, çalışıyoruz. Sistemi tıkayacak herhangi bir gelişmeye izin vermeyiz.”

“Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran’daki seçimlerle ilgili olarak, kendisinin Başkanlığı kazandığı, ancak Parlamentoda karışık bir tablonun ortaya çıkması durumunda ne yapacağıyla ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:

“Bizde bir laf vardır: Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz diye. Biz de dereyi görmeden paçaları sıvamıyoruz. Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır.”

“Yerli ve milli para ile alışverişe devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, para politikası konusunda daha fazla sorumluluk alacağını vurguladı. Erdoğan, reel faizin sıfırlanmasından yana olduğunu belirtti.

“Yerli ve milli para ile alışverişe devam edeceğiz” diyen Erdoğan, cari açığın sanayi ile kapatılabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin çıkarları için para politikasında daha fazla söz sahibi olacağını ifade Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası bağımsız da olsa görüşlerimizi dikkate almalı” ifadesini kullandı.

Erdoğan, S-400 konusunda gerekli adımları atmaya devam edeceklerini söyledi.

“ABD ve NATO’dan destek olmalarını bekliyoruz.”

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir