Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cezayir ile savunma sanayii alanında iş birliğimizi ilerletmek istiyoruz

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiinde kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyor, bunları dost ülkelere ihraç ediyoruz. Cezayir ile savunma sanayii alanında iş birliğimizi ilerletmek istiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Afrika kıtasıyla ticaretimizi 50 milyar dolara çıkartacağız”

Afrika ülkeleriyle ticaretimiz 16 milyar doları buldu. Afrika kıtasıyla ticaretimizi 50 milyar dolara çıkartacağız. Ülkemizin bu topraklara bakışı asla tek taraflı kazanç değildir. Biz birlikte ilerlemek, birlikte üretmek, birlikte zenginleşmek arzusundayız.

“Cezayir ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma konusunda karar aldık”

Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacmi 4 milyar dolar düzeyinde. Bu rakam elbette önemlidir ama yeterli değildir. Ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma konusunda karar aldık.

“Serbest ticaret anlaşması için gerekli adımlar süratle atılacak”

Türkiye ile Cezayir arasında serbest ticaret anlaşması adımını süratle atacağız.

“Cezayir’de istihdam sağlayacak uzun vadeli yatırımlara da girişiyoruz”

2019 yılında yürürlüğe konulan ek ithalat vergileri, firmalarımızın gelişimini olumsuz etkiliyor. Türk şirketleri bugüne kadar 377 projeye imza attı. Bu rakamlarla Cezayir ülkemizin en fazla mütahitlik üstlendiği 8. ülke oldu. Bizler başkaları gibi Cezayir’e sadece ürün satmıyoruz, bu ülkede istihdam sağlayacak uzun vadeli yatırımlara da girişiyoruz. Firmalarımızın toplam yatırım turarı 3,5 milyar doları aşıyor. Yatırımlar, 10 bin Cezayirli kardeşimize iş imkanı sunuyor.

“Helal akreditasyon konusunda uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız”

Cezayir ile helal akreditasyon konusunda uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız.

“Cezayir ile savunma sanayii alanında iş birliğimizi ilerletmek istiyoruz”

Türkiye olarak son yıllarda ciddi ilerleme kaydettiğimiz sektörlerden biri de savunma sanayiidir. 17 yılda yerlilik oranını yüzde 20’lerden yüzde 70’ler seviyesine çıkardık. SİHA’larda dünyanın en iler teknolojiye sahip 4 devletinden biri olduk. Savunma sanayiinde kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyor, bunları dost ülkelere ihraç ediyoruz. Cezayir ile savunma sanayii alanında iş birliğimizi ilerletmek istiyoruz.

Cezayir makamlarının attıkları adımları takip ediyoruz. Yüzde 51 yerel ortaklık şartının kaldırılması önemli bir reformdur.

[UHA Haber Ajansı, 27 Ocak 2020]

Benim Adım Melek banner

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir