Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Katar’a gidiyor

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bugün Katar’a gidiyor. Erdoğan ve Katar Emiri el Sani, iki ülke arasında Yüksek Stratejik Komite toplantısının 5’incisine başkanlık edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh el Sani ile bir araya gelecek. Gündemde, ekonomi, ticaret ve bölgedeki gelişmeler var.

Körfez’in önde gelen ülkelerinden Katar ile Türkiye köklü dostluk ve kardeşlik ilişkilerine sahip. İki ülke arasında bu ilişkileri daha da geliştirmek üzere 2014 yılında Yüksek Stratejik komite oluşturuldu. Komite, her yıl düzenli olarak toplanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde, Türkiye Katar Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 5’inci toplantısı gerçekleştirilecek. Bazı bakanların da katılacağı konsey toplantısında, ekonomiden turizme, enerjiden ticarete, yatırımlardan savunmaya birçok konu ele alınacak.

Yeni anlaşmalar ve işbirlikleri oluşturulması bekleniyor

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacmi geçen yıl yüzde 57 artarak, 1 milyar 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde, yeni anlaşmalar ve işbirlikleri oluşturulması da bekleniyor.

Ülkede 180’in üzerinde Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında en çok yatırım yaptığı ülke olan Katar’da, firmaların üstlendikleri projelerin toplam değeri 20 milyar dolar seviyesinde.

Katar, Türkiye için askeri anlamda da önemli. Ülkede, 2015 yılında varılan anlaşma ile bir Türk üssü bulunuyor.

[UHA Haber Ajansı, 25 Kasım 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir