Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’yi kabul etti

UHA HABER / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

10 Haziran’da yemin ederek görevine başlayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’yi Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde kabul etti.

Bölgede savaş istenmediği konusunda mutabık kalındı

Görüşmede, terörle mücadele, ikili ilişkiler ve ABD ile İran arasındaki gerilim ele alındı. Bölgede savaş istenmediği karşılıklı dile getirildi.

Karşılıklı ticaretin artırılması üzerinde de duruldu. Bu kapsamda Ovaköy’de ikinci sınır kapısının açılması hususu değerlendirildi.

Görüşme 1,5 saat sürdü

Basın kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

1 yıllık boşluğun ardından IKBY Başkanlığına Neçirvan Barzani seçildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir