Gündem

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başlıyor

YSK’nın 24 Haziran seçimlerine yönelik takvimi açıklamasının ardından Meclis’te grubu bulunan partilerin cumhurbaşkanı adayları bu hafta belli olacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Genel Seçimi için seçim süreci başladı.

Takvime göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular da  bugün başlıyor.

Siyasi partiler cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin başvuruları 5 Mayıs saat 17.00’ye kadar, seçmenler tarafından aday gösterilecekler ise 2 Mayıs saat 17.00’ye kadar YSK’ya yapabilecek.

100 bin imza için tarih 4-9 Mayıs

Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs’ta toplanması gerekecek ve bu süre içerisinde seçmenler aday gösterecekleri kişi için ilçe seçim kurullarına imza verecek.

Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itiraz süresi başlayacak.

Seçim propagandalarına 13 Mayıs’ta başlanacak

İtirazlar, 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları 12 Mayıs’ta karara bağlayacak. 13 Mayıs’ta ise cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Seçim takvimi uyarınca, 24 Haziran cumhurbaşkanı seçimi için Meclis’te grubu bulanan partilerin cumhurbaşkanı adayları bu hafta içinde kesinleşmesi gerekiyor.

Bu doğrultuda AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu ve BBP’nin destek verdiği “Cumhur İttifakı”nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak.

4 Mayıs’ta aday gösterilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Nisan Cuma günü seçime yönelik adaylık muvafakatnamesini imzalayarak AK Parti Grup Başkanvekillerine teslim etti.

AK Parti TBMM Grubu, 2 Mayıs Çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran 2018 seçiminde Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi için grup kararı alınacak.

Erdoğan’ı AK Parti’li 316 milletvekilinin imzasıyla aday göstermek isteyen AK Parti Grubu, milletvekillerinin imzasını almaya devam ediyor. AK Parti, Erdoğan’ı 4 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanı adayı gösterecek.

CHP’de arayış sürüyor

Aday belirleme konusunda Parti Meclisi ile CHP TBMM Grubu ve Merkez Yönetim Kurulu’ndan tam yetki alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Önümüzdeki günlerde bu ismi açıklaması beklenen Kılıçdaroğlu ayrıca ittifak çalışmaları için partililerle de temaslarını sürdürüyor.

HDP’nin adayı 4 Mayıs’ta belli oluyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise 4 Mayıs Cuma günü partisinin cumhurbaşkanı adayını kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

Akşener, 2 Mayıs’a kadar başvuracak

TBMM’de grubu bulunan partilerden İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’den ayrılarak partisine katılan ve grup kurulmasını sağlayan milletvekillerinin imzasıyla aday gösterilmek istemediğini ve 100 bin seçmenin imzası ile aday olacağını söyledi.

Bu bağlamda Akşener’in adaylık müracaatını 2 Mayıs Çarşamba gününe kadar yapması gerekiyor.

SP ise yarın açıklayacak

Saadet Partisi ise 1 Mayıs Salı günü, 100 bin seçmenin imzasıyla seçilecek cumhurbaşkanı adaylarının ismini kamuoyuyla paylaşacak.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir