Çevre

Çöpe Atılacaklardı “Park” Oldular

UHA HABER / Mersin Mezitli Belediyesi, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. ile bir araya gelerek tamamı geri dönüştürülmüş malzemeden oluşan bir park inşa etti. Limanda atıl bulunan hurdalar parka dönüştürüldü.

Elimi BırakmaVOA Türkçe’ye bilgi veren Mezitli Belediyesi’nden Peyzaj Mimarı Gülistan Şimşek, projenin amacını anlattı: “Liman (yönetimi) kullanmadığı birçok atık malzemesi olduğunu ve bunları değerlendirmek istediğini söyledi. Biz de çocuklar için çevre bilincinin oluşturulması açısından böyle bir planlama yaptık… Burası düzenlenmemiş bir park alanıydı. Biz buraya, “en çevreci park” anlayışıyla, hem geri dönüşüm malzemelerinin değerlendirilmesi hem de çevre bilincinin oluşturulması amacıyla bir park inşa ettik.”

Park oluşturulurken zeytin ağacı köklerinden, otomobil lastiklerinden, hurda halindeki ahşap malzemelerden ve atıl durumda bulunan zincirlerden yararlanıldı. İki hafta önce açılan parka Mersin’in doğal bitki örtüsünde bulunan ağaç ve çiçekler ekildi.

Beton değil yumuşak zemin

Şimşek, parkta hiç sert zemin malzemesi kullanılmadığını söylüyor: “Yürüyüş parkurunda kullanılmış plastik malzemeden bordür yaptık. Yollar için kiremit irmiği kullandık. Beton park değil kesinlikle.”

Parkta çocuk oyun alanının zemini de çim. Oyun grupları da yine hurdadan çıkarılan ahşap ve plastik malzemeden oluşuyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / MERSİN, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir